Müzik Çalıcı Yazılım Bölüm I

Transport PC VI. KISIM

Müzik Çalıcı Yazılım (Player): cMP + cPlay

Transport PC’yi player anlamında tamamlayan, en iyi kalitede dijital ses bilgisi üretimi amacıyla Cics tarafından Transport PC için özel yazılmış iki yazılım bulunmakta: Minimalist yapıda müzik çalıcı cPlay ve performans artışı sağlamak amacıyla onu tamamlar nitelikteki cMP. Transpot PC’nin tam işlevine kavuşabilmesi için, bu iki yazılımın birlikte kullanılması önerilmekte.

Bir birini tamamlayan bu iki yazılımın temel özellikleri şöyle:

1. cMP (Memory Player):

Windows’un kabuğunda yer alan ve dijital ses üretimine olumsuz etkide bulunan uygulamaları geçici olarak durduran cMP’nin önemli işlevlerinin bazıları şunlar:

– Başlangıçtaki Explorer, Taskbar (görev çubuğu) süreçlerini önler.

– Başka şekilde yapılamayan, ilk çalışışta birkaç “runtime” ayar değişikliğini gerçekleştirir. Program açıldıktan sonra, müzik çalma işlemi başlatılırken de isteğe bağlı olarak svchost, Isass gibi servisleri askıya alır.

– L1 önbelleği data ve komut için ses açısından optimize eder. Çok çekirdekli işlemciler için optimizasyon olan Critical ayarında, çok önemli ses işlemlerini CPU1’e aktarır.

– RAM optimizasyonu sağlar.

– CUE dosyalarını okuyarak arşiv yönetimi sağlar.

cMP, Cue Sheet dosyalarını kullanarak arşiv yönetimi sağlar. Bunun için, CD’lerinizi EAC yazılımı ile FLAC formatında riplerken mutlaka cue dosyasını otomatik oluşturun. cMP’nin arşivinizi doğru ve verimli listeleyebilmesi için, CUE dosyasında doğru tanımlanması gereken bilgiler şunlardır:

REM GENRE “Rock”
PERFORMER “Pink Floyd”
TITLE “The Wall 1”
FILE “Pink Floyd – The Wall 1.wav” WAVE

Bu satırların sonlarında tırnak içindeki koyu yazılmış bilgiler cMP ve cPlay tarafından şu şekilde kullanılır:

REM GENRE : Genre yani Tür
PERFORMER : Artist yani Sanatçı
TITLE : Title yani Albüm Adı
FILE : RAM’e gönderilecek olan dosyanın adı.

cMP aslında sadece cPlay ile değil foobar2000, Winamp, vb. müzik çalıcı yazılımlar ile birlikte çalışacak şekilde tasarlanmış bir yazılım. Geçerli ayar olarak cPlay ile çalışacak şekilde kurulmakta. Hangi müzik çalıcı program ile kullanılacaksa o programın da sistemde ayrıca kurulu olması gerekiyor. Kurulduğunda masa üstüne otomatik gelen program kısa yoluna çift tıkladığınızda önce kendi arabirimi gelerek, tanımladığınız klasörlerdeki cue dosyalarından arşiv taraması yapar. Ardından bir albümü seçip parçaya çift tıkladığınızda da kendi ayar dosyasında tanımladığınız müzik çalıcı programı kullanarak dosyayı çalmaya başlar.

Ayar dosyasını şurada bulabilirsiniz:

C:\Program Files\cics Memory Player\cicsMemoryPlayer.pth

cicsMemoryPlayer.pth” dosyasını Not Defteri gibi bir metin düzenleyici ile açarak örneğin foobar2000 ile çalışmasını istiyorsanız CUE_PLAYER ile başlayan satırda koyu yazılmış yere c:\program files\foobar2000\foobar2000.exe yazıp kaydetmeniz yeterli. cMP içinden bir albüm veya parçaya çift tıkladığınızda, cMP içinden “Ram Load” seçiliyse dosya önce belleğe kopyalanır (Ram Load) ve tanımladığınız müzik çalıcı tarafından yürütülür. Böylece, cMP’nin ses performansını arttırıcı işlevlerine ek olarak “Ram Load” işlevi bulunmayan müzik çalıcılara bu işlev kazandırılmış olur.

cMP için foobar2000 tanımlandıysa ses performansını en üst seviyeye çıkarmak için foobar2000’in de özel ayarlanması gerektiğini unutmayın. Foobar2000’in “Full file buffering up to (kb)” seçeneği için “0” değerini değiştirmeyiniz. Çünkü “Ram Load” işlemi cMP tarafından yapılmaktadır.

cPlay ile çalışırken, cMP’nin “Ram Load” seçeneğini kaldırmayı unutmayınız. cMP’nin cPlay ile çalışmasını isterseniz ayar dosyasında aynı yere c:\program files\cics Play\cicsPlay.exe yazıp kaydederek kapatınız:

RIPPER #M “c:\program files\exact audio copy\EAC.exe”
CUE_PLAYER #N “c:\program files\cics Play\cicsPlay.exe” %C
LIBRARY_MANAGER “c:\windows\explorer.exe”
OSK “C:\Program Files\cics Memory Player\ahkosk.exe”
PROCESS_EXPLORER “c:\program files\process explorer\procexp.exe” /p:n
EXPLORER_KILL “c:\windows\system32\taskkill.exe” /F /IM explorer.exe
TOUCH_SCREEN “c:\program files\touchkit\touchkit.exe”
PREP_PLAYER
REFRESH

Genel Bilgiler:

Rip : EAC yazılımını sisteme kurduysanız ve cMP ayar dosyasında RIPPER satırına tanımladıysanız ve de CD-ROM’unuz sistemde çalışır durumdaysa, tanımladığınız bir klasöre CD’nizi flac formatında ripleyebilirsiniz. Bu işlem için klavye kullanmanız gerekebilir. Müzik dinleme esnasında klavyenizi ve CD-ROM’unuzu çıkarmayı unutmayınız. Kullanım olarak, CD’lerinizi başka bir bilgisayarda ripleyerek Transport PC’ye kopyalamanız önerilir.

2. Refresh : Her arşiv klasöründeki *.CUE dosyalarını tekrar tarar ve geçerli sıralama ölçütü ile gösterir. Refresh işlevi, herhangi bir farklı tanımlama yapılmadıysa çalışır. Ayar dosyasında bu satıra CPU-Z gibi bir araç da tanımlanabilir.

3. Explorer : cMP, XP modda iken Windows Gezginini (Windows Explorer), cMP modda iken de Dosya Gezginini (File Explorer) başlatır. Kolaylık açısından dosya yöneticisi olarak Total Commander adlı ücretsiz ve çok işlevli dosya yöneticisini sisteme kurup LIBRARY_MANAGER satırında Explorer yerine tanımlarsanız, çok daha işlevsel bir dosya yöneticisini cMP’nin içinden kullanabilir, arşiv dosyalarınızı çok kolay ve hızlı şekilde yönetebilirsiniz. Üstelik bu işlemi Windows’tan tamamen bağımsız yapmış olursunuz.

4. Startup : İstenilen yararlı yazılımları cMP içinden çalıştırmak için kullanılır. Ayar dosyasında “PROCESS_EXPLORER” ile başlayan satırda, istenilen uygulamanın *.exe dosyasının bulunduğu konum girilmelidir. Herhangi bir konum girilmezse kullanım dışı olur.

Genre / Artist / All. Tür, Artist, Tümü şeklinde süzme yaparak arşivi görüntüler.

cMP : Sol alt köşedeki bu buton ile ayarlara ulaşabilirsiniz.

X : Sağ alt köşedeki bu buton ile cMP’yi kapatabilirsiniz. cMP modda iken sistem de kapatılır. XP modda iken cMP kapatıldıktan sonra Dosya Yöneticisi çalışır.

Ayarlar:

1- Library (Default View): Arşiv görünümünün hangi süzme ölçütüne göre sıralanacağını gösterir. Genre: Tür, Artist: Sanatçı, All: Tümü

2- Folders: Arşivinizin oluşturulmasında hangi klasörlerin taranacağını belirlemenizi sağlar. “Add” ile klasör ekleyebilir, “Remove” ile seçtiğiniz klasörü kaldırabilirsiniz.

3- RAM Load: Çalınacak müzik dosyasının önce RAM’e kopyalanması işleminin tercihi yapılır. cPlay kullanılacaksa, bu ayar “No” seçilmelidir. Çünkü cPlay zaten kendisi otomatik olarak dosyayı RAM’e kopyalamaktadır. cMP’nin bu işlevi, “Windows Bellek Yönetimi”nde “Sistem Belleği” seçeneği seçildiyse çalışır.

4- Startup: cMP ilk çalıştığında yardımcı sistem araçlarından hangisinin çalışacağını buradan seçebilirsiniz. Görev Yöneticisi veya Process Explorer, vb. Sistem artık kararlı hale geldiğinde bu tür araçlara gerek duymayacağınız için “None” seçebilirsiniz.

5- Suspend: cMP, Windows’un svchost ve Isass servislerini müzik dinleme sırasında askıya alır ve çıkarken de tekrar başlatır. “Yes” tercihi, servisin askıya alınacağı anlamına gelir. Pek çok ses kartı svchost servisi askıya alındığında etkilenmez. Ama bazı E-MU ses kartları örneğin 1212M svchost servisi askıya alındığında etkilenirken E-MU 0404 USB2 etkilenmemektedir. Isass servisi ise her durumda askıya alınabilir.

6- Optimise: En iyi ses performansı için yapılabilecek üç ayrı optimizasyon bulunmakta:
– Critical : ASIO sürücüsü kullanan ses kartları için önerilen. Geçerli ayar budur.
– RealTime : ASIO sürücüsü kullanmayan ses kartları için seçilmelidir.
– Player : Tercihi Windows’un ve müzik çalıcı yazılımın ayarlarına bırakan seçenek.

7- Diagnostics: cMP bu ayar seçildiğinde açılışta, “Refresh” tuşuna basıldığında, çalma işlemine geçerken ve çıkışta bazı yararlı bilgileri listeler. Bunlar okunan cue dosyası sayısı, yürütülen işlemler, vb. bilgilerdir.

8- T.Screen: Zamlan HD160XT model kasa kullananlar için gerekli olabilecek touchscreen tuşu.

9- start XP: XP moda geçiş sağlar. Kayıt defterine gerekli ayarı girer. Bu durumda Windows’u başlattığınızda masaüstü gelir.

10 – start cMP: cMP moda geçiş sağlar. Kayıt defterine gerekli ayarı girer. Bu ayar, Windows’un açılışındaki Hoş Geldiniz ekranı devre dışı bırakılırsa çalışır. Aksi halde Windows kitlenir. Bu modda Windows’u başlattığınızda masaüstü gelmeden doğrudan cMP çalışır ve arşiv ekranı gelir. Windows ve sistem ile ilgili tüm işlem ve ayarları yaptıktan sonra sistem kararlı şekilde çalışıyorsa bu moda geçmek tercih edilebilir. Windows ile ilgili örneğin güncel bir sürücü yüklemek gibi bir işlem yapılacaksa tekrar XP moda geçmek gerekir.

Müzik Çalıcı Yazılım (Player): cMP+cPlay Sayfa 2

——————————————————————————————————-
Transport PC Ana Sayfası
ALT BÖLÜMLER: I. KISIM: Transport PC Giriş  II. KISIM: Güncel Donanım Tavsiyesi  III. KISIM: Montaj ve Windows Kurulumu  IV. KISIM: BIOS Ayarları  V. KISIM: Windows Ayarları  VI. KISIM: Müzik Çalıcı Yazılım (Player): cMP+cPlay VII. KISIM: İleri Seviye Windows Modifikasyonları VIII. KISIM: İleri Seviye Donanım Modifikasyonu Örnekleri IX. KISIM: Müzik Çalıcı Yazılım (Player): Foobar
FORUM BÖLÜMÜMÜZ: Ulaşmak için tıklayın (Yeni Sekmede Açılır)

Benzer Yazılar