BIOS Ayarları Bölüm I

Transport PC  IV. KISIM

BIOS AYARLARI

BIOS, anakart üstünde çalışan ve işlemci ile sabit disk, video adaptörü, klavye, fare gibi diğer aygıtlar arasında veri trafiğini yöneten, açılışta sistemin nasıl çalışacağını belirleyen bir yazılımdır. Modern ve esnek yapıdaki BIOS’larda yapılacak olan dikkatli bir yapılandırma ile ses performansı artışı sağlanabilir. Aşağıdaki ayarlar, önerdiğimiz GIGABYTE GA-G31M-ES2L model anakart için olan optimum ayarlardır.

Gerekli değişiklikleri uygulamak için önce BIOS’a giriş yapılmalıdır. Bunun için, sistemi açmak için kasadaki açılış düşmesine bastıktan sonra, aşağıdaki BIOS ekranı gelinceye kadar sık aralıklarla klavyedeki “Delete” tuşuna basın:

BIOS ekranı geldikten sonra Ctrl ve F1 tuşlarına birlikte basarak (Ctrl+F1) gelişmiş menü görünümüne geçin. Menüleri seçmek için klavyeden yukarı ve aşağı ok tuşlarını, bir menüyü görüntülemek için “Enter” tuşunu, menüden çıkıp bir üst menüye geçmek için “Esc” tuşunu kullanınız. Bir değişiklik yaptıktan sonra ana menüdeki “Save & Exit Setup” menüsüne girip “Enter” ile çıkınız.

Her adımdaki değişiklik sonunda sistemin kararlılığını test etmeniz soruna neden olan değişikliği tespit amacıyla önerilir.

Aynı anakartın BIOS versiyonları arasında bazı küçük farklılıklar olabilir. Ayarlamalara geçmeden önce, tüm BIOS’un geçerli optimum ayarını yüklemeniz önerilir. Bunun için, “Load Optimized Defaults” menüsüne girerek klavyeden “Y” harfine basıp “Enter” yapınız.

Windows’un yüklenmesi BIOS ayarlarından önce veya sonra olabilir. Windows’u sonra yükleyecekseniz, BIOS ayarlarında IDE kanalını ve Flopy Disk’i iptal etmeyiniz. Bu ayarları Windows kurulumundan sonra yapınız.

Dikkat edilmesi gereken noktalar:

Yanlış yapılan bir ayardan dolayı açılışta BIOS başarısız olursa, geçerli olan genel (default) ayarlar otomatik olarak geri yüklenir. Bu durum anakartın kitapçığında açıklanmıştır.

Anakartınızın BIOS’unu son sürüme güncelleyiniz. Güncelleme işlemini XP yüklendikten sonra, optimizasyonlardan önce yapmanız önerilir. Anakartınız için en güncel BIOS sürümünü Gigabyte’ın web sitesinden indiriniz. Bizim kullandığımız GA-G31M-ES2L anakart Rev. 1.1. Sitede bu anakartın son BIOS sürümü F10 olarak görünmekte. Uygun BIOS sürümünü indirirken anakartınızın revizyon numarasına dikkat etmeyi unutmayınız.

BIOS’un açılış ekranında F8 tuşu ile girilen Q-Flash adlı yazılımı kullanarak eski BIOS’u yedekledikten sonra yenisini yükleyiniz ve ilk iş olarak BIOS’a girip “Load Optimized Defaults” yapınız. “BIOS Update” konusunda anakartın kitapçığında detaylı açıklama bulabilirsiniz. BIOS güncelleme riskli bir işlemdir. Bir hata sonucu anakartınız kullanılmaz duruma gelebilir. Bu konuda tecrübeli birinden yardım almanız önerilir.

BIOS değişikliklerinin sonuçlarını (işlemci hızı, vb.) Windows içinden CPU-Z adlı ücretsiz ve küçük yazılım ile izleyebilirsiniz.

Kırmızı renkteki ayarlar yüksek risk taşır ve daha önceden işlemcinin (CPU) düşük hız ayarlarında çalışıyor olmasını gerektirir.

Bazı ayarlar BIOS’un kilitlenmesine ve sistemin bir daha açılmamasına neden olabilir. Bu sorunu anakartın üstündeki CMOS’u resetleyerek düzeltebilirsiniz. Reset işleminden sonra BIOS’ta önce “Load Optimized Defaults” yapmayı unutmayınız. Anakartın kitapçığında CMOS’un resetlenmesi konusu anlatılmıştır. Bu işlem sırasında kasanın güç bağlantısının tamamen kesildiğinden emin olunuz.

GA-EG45M-UD2H model anakartın BIOS’u daha karmaşık ve farklıdır. Bu anakartı kullananlar şuradaki başlığı takip edebilirler.

Aşağıda, değişiklik yapılacak her menünün adı verilerek, yapılacak ayarlar anlatılmıştır

Standard CMOS Features

Aşağıdakileri “Disable” olarak ayarlayın:

Drive A (floppy disk sürücüsü)

Advanced BIOS Features

Aşağıdakileri “Disable” olarak ayarlayın:

1. HDD S.M.A.R.T. Capability
2. No-Execute Memory Protect
3. CPU Enhanced Halt (C1E)
4. CPU EIST Function (düşük hızda çalışan CPU için VIDs desteği)

5. CPU Thermal Monitor (TM2)

Init Display First seçeneğini Onboard olarak ayarlayın

Onboard VGA seçeneğini Always Enable olarak ayarlayın

BIOS Ayarları Sayfa 2

——————————————————————————————————-
Transport PC Ana Sayfası
ALT BÖLÜMLER: I. KISIM: Transport PC Giriş  II. KISIM: Güncel Donanım Tavsiyesi  III. KISIM: Montaj ve Windows Kurulumu  IV. KISIM: BIOS Ayarları  V. KISIM: Windows Ayarları  VI. KISIM: Müzik Çalıcı Yazılım (Player): cMP+cPlay VII. KISIM: İleri Seviye Windows Modifikasyonları VIII. KISIM: İleri Seviye Donanım Modifikasyonu Örnekleri IX. KISIM: Müzik Çalıcı Yazılım (Player): Foobar
FORUM BÖLÜMÜMÜZ: Ulaşmak için tıklayın (Yeni Sekmede Açılır)

Benzer Yazılar