Creek Evolution 50CD

Creek firmasının yeni Evolution serisinin DAC ve CD çaları olan Evolution 50CD modelini mercek altına alıyoruz. Creek tasarımcıları bu yeni seri ile beraber ürünlerini daha modern çizgilerle buluşturdular. Tabii ki geleneksel çizgiler “Destiny” serisinde devam ediyor. Bildiğiniz gibi önceki aylarda firmanın Creek Destiny 2 amplifikatörünü incelemiştik. Yeni tasarım çizgileri ile beraber Creek cephesinde bir diğer yenilik Creek Evolution 50CD içerisine entegre edilmiş DAC. Bu yanlış hatırlamıyorsam Creek markası altında üretilen ilk entegre DAC sistemi. İsterseniz ürünün tasarımına bir bakış atarak yazımıza başlayalım.

Creek Evolution 50CD’nin ön paneli alüminyumdan üretilmiş. Sigma Ses tarafından bana gönderilen örnek gümüş renk kaplamaya sahip. Arzu edenler için siyah seçeneği de mevcut. Ancak bence gümüş renk gayet güzel gözüküyor. Ben şahsen her zaman olduğu gibi bu seçeneği ön plana alırdım. Çok sade bir tasarıma sahip olan ürünün sağ bölümü Creek firmasının geleneksel tasarım çizgisine uyan yapıda. Sağ bölümde açma kapama düğmesi ve firma logosu bulunuyor.

Cihazın orta bölümü ekrana ayrılmış. Bu ekran cihazın boyutlarına göre küçük gözüküyor olsa da, çok etkili şekilde kullanılmış ve gerekli olan tüm bilgiler ekran üzerinde kolaylıkla görülebiliyor. Kullanılan mavi/beyaz tonu ve karakter büyüklükleri çok iyi seçilmiş. Arzu ederseniz ekranı kapatma veya aydınlatmanın şiddetini azaltıp çoğaltma seçenekleri mevcut. Dijital girişlerin hangisinin kullanıldığı, çözünürlüğü, CD’nin kalan süresi vesaire gibi tüm bilgiler bu ekran vasıtası ile görülebiliyor. Merak edenler olacaktır CD metni desteği yok, yani çalan şarkının ismini göremiyorsunuz. Ekranın sağ tarafında menü ve kaynak girişlerini seçeneğiniz tuşlar eklenmiş. Sol tarafta ise slot-in tabir edilen CD mekanizması ve CD kontrolleri bulunuyor. Tuşlardan herhangi birine bastığınızda beyaz renk LED ışık ile aydınlanıyor. Aslında bir faydası olmayan ama hoş bir ayrıntı. Aşağıdaki fotoğrafta bu durumu görebilirsiniz.

Cihazın arka bölümünde ise giriş ve çıkışlar gayet güzel şekilde dağıtılmış. Bu sayede farklı kalınlıklardaki kabloları kullanabilmeniz mümkün. Sol tarafta elektrik girişi bulunuyor. Merkezin hemen sağında ise RC BUS giriş ve çıkışı bulunuyor. Bu giriş çıkış farklı Creek cihazları kullananları ilgilendiriyor. Bu bağlantı ile cihazları ortak kontrol etmek gibi bazı özelliklere kullanabilmek mümkün. RC BUS giriş ve çıkışının hemen yanında dijital çıkışlar eklenmiş. Bu tarz çıkışlar özellikle dijital sınıf amplifikatöre bağlantı için kullanılıyor. Koaksiyel ve altında optik olmak üzere iki adet çıkış seçeneği var. Bunların yanında dijital girişlere yer verilmiş. 2 adet koaksiyel ve altında iki adet optik giriş bulunuyor. Bunların hemen sağında analog çıkışlar var. XLR dengelenmiş çıkış ile RCA çıkışlara yer verilmiş. En sağda ise USB girişi bulunuyor.

Creek Evolution 50CD içerisinde 2 adet Wolfson WM8742 yongaseti kullanılıyor. Bu yongasetinin maksimum 24 Bit 192 kHz çözünürlük desteği var. 2 adet SPDIF yani koaksiyel giriş maksimum 24 Bit 192 kHz, yine 2 adet Toslink yani optik giriş maksimum 24 Bit 192 kHz çözünürlüğü destekliyor. USB giriş ise maksimum 24 Bit 96 kHz çözünürlüğü destekliyor. Dijital müzik dinleyen okuyucularımızdan teknolojiyi yakından takip edenler için USB girişte verilen 24 Bit 96 kHz çözünürlük sanırım yeterli gelmeyecektir. Aslında son dönemlerde 24Bit/ 192kHz çözünürlük DAC’larda standart olarak desteklenirken 96 kHz’nin biraz düşük olduğunu söylemek lazım. Bu noktada yüksek çözünürlük isteyenler eğer imkanları varsa optik veya koaksiyel çıkışları kullanmak isteyebilirler. Tabii ki, gelebilecek bir firmware veya yazılım güncellemesi vasıtası ile USB için 192kHz desteği de gelebilir.

Ancak her zaman söylediğim gibi son dönemlerde DSD ve dolayısıyla çok yüksek çözünürlükler dijital audio alanında sıkça konuşulur oldu. Stereo Mecmuası’nda bu konularda bazı yazılar yayınladık ancak bu yazılarda da belirttiğimiz üzere bu yeni dünyanın bazı avantaj ve dezavantajları var. En önemli dezavantajlar, bahsi geçen çözünürlüklerde kayıtları bulmanın zorluğu, bu kayıtların kapladığı alan dolayısıyla depolama sorunları ve bence en önemlisi çapraz uyumluluk. Çapraz uyumluluktan kastım şu, bugün için evlerimizde kullandığımız kablosuz sistemler, telefon, tablet gibi taşınabilir cihazlar 32Bit dosyaları okuyamadıklarından çoğu zaman aynı kaydın hem 32 hemde daha düşük çözünürlüklerini arşivinizde tutmak zorunda kalıyorsunuz. Bana sorarsanız 32Bit’in tam anlamı ile hayatımıza girmesi daha doğrusu yaygınlaşması kısa vadede pek mümkün olmayacak gibi gözüküyor. Bu noktada eğer bu yeni nesil teknolojilere kafayı çok takmadıysanız 24Bit çözünürlük şu an için yeterli! USB’nin 96kHz çözünürlüğü yeterli değilse diğer dijital girişleri kullanma seçeneği de mevcut.

Bu arada Creek Evolution 50CD’nin USB girişini kullanacaksanız MAC veya Windows platformlarında herhangi bir sürücü gerekmeden “tak ve çalıştır” özelliği var. Çok kısa bir süre içerisinde bilgisayarınız DAC ile veri iletişimine geçip müzik dinlemeye başlıyorsunuz.

Çok soru geleceğini bildiğim bir konuyu da hemen açayım. Creek Evolution 50CD üzerinde kullanılan Slot-in tarzı mekanizmalara bazı soru işaretleri ile yaklaşan okuyucularımız olabilir. Bu teknoloji ilk ortaya çıktığı dönemlerde bazı sıkıntılara sahip idi ancak ilerleyen yıllarda özellikle bilişim dünyasında sıklıkla kullanılmaya başlayınca oldukça geliştirildi. Günümüzde özellikle Apple bilgisayarlarında standart olarak bu tarz mekanizmaları görüyoruz. Ayrıca ince Ultrabook tabir edilen Windows tabanlı bilgisayarlarda da bol bol rastlamak mümkün. Creek tarafından kullanılan mekanizma son derece hızlı çalışıyor ve test süresince herhangi bir sıkıntı yaşamadım ki, daha önce bazı yazılarımda yazdığım üzere şahsi kullanımım için satın aldığım veya denediğim bir çok CD çalarda daha ilk günlerden sorunlar yaşadığım olmuştur yoğun kullanım yüzünden. Creek Evolution 50CD bu açıdan beni mutlu etti. Anketimize göre CD çalar incelemelerinde yer vermemizi istediğiniz bir noktayı da hemen yazayım. CD çalar kopyalanmış CD’leri de sıkıntısız şekilde okuyor. Benim CD çalar ile alakalı en beğendiğim konu son derece sessiz olması.

Creek Evolution 50CD ile beraber gelen kumanda plastik yapıda ve CD çaların tüm fonksiyonlarını kontrol edebiliyor. Ayrıca diğer Creek cihazlarını da kontrol edebilmeniz mümkün.

Creek Evolution 50CD’yi bir kaç adımda denemeye aldım. İlk denemelerim CD çalar performansı üzerine oldu. Arkasında dijital girişleri teker teker denedim. Sistemimde kendi CD çalarımı devre dışına alıp Evolution 50CD’yi kullandım. Sistemde geri kalan tüm bileşenler geleneksel olduğu üzere aynı kaldı!

İkinci Sayfaya Ulaşmak İçin Tıklayınız

Benzer Yazılar

Tags: