Acoustic Revive USB-1.0SPS

Bu yazımda Acoustic Revive USB-1.0SPS kabloları inceleyeceğim. Bu kablolar ilk çıktıkları dönemlerde bayağı ilgimi çekmişti. Aslında bu tarz kablolara pek yabancı değiliz. Bilişim sektöründe harici hard disk dünyasında veri akışını hızlandırabilmek için çift uca sahip USB kablolarını görmüştük. İlk dönemlerde özel iki uçlu kablolar kullanılırken sonraki dönemlerde bir tarafı standart diğer tarafı 2 uçlu çözümler ortaya çıkmıştı. Buradaki amaç veri akışını hızlandırmak iken şimdi inceleyeceğimiz kabloda amaç veri akışını daha sağlıklı hale getirmek.

Acoustic Revive’ın başındaki isim Ken Ishiguro. Tipik bir Japon firması olan Acoustic Revive farklı sorunlara yönelik ilginç çözümler konusunda uzmanlaşmış bir firma. Stereo Times web sitesinde yayınlanan güzel bir makalede firmanın üretim mantığı güzel fotoğraflarla okuyuculara sunulmuştu. Bu fotoğraflardan bir kısmında Ken Ishiguro’nun şahsi müzik sistemi mercek altına alınmış ve pamuk, farklı doğal taşlar gibi ilginç dokunuşlar var. Bir zamanlar çeşitli forumlarda bu konularla alakalı yazışmaya çalışmıştık. Benzer yaklaşımları önemli bir firmanın sahibinin dinleme odasında görmek ilginç bir deneyim oldu.

Acoustic Revive USB-1.0SPS kablosunda ilk dikkat çeken şey, başta yazdığım gibi DAC’a giren kısımda tek bir konektör bulunurken, diğer uçta 2 adet konektör bulunması. Ayrıntıya girmeden hemen söyleyeyim sebebini, hep yazdığım üzere USB kabloları hem veri hemde elektriği aynı anda taşıyor. Acoustic Revive, işte bu noktada elektrik taşıyan bölüm ile veri taşıyan bölüm ayrılmış. Acoustic Revive, bu tasarım ile veri sinyallerini ve elektriği ayırmanın yanında farklı yapıdaki daha doğrusu kalın teller kullanmanın önünü açmış.

Kablolar üretilirken bakır kullanmış.Kablolar reçine ve pamuk kullanılarak birbiri ile ayrılmış. Japon firma bu konuda gerçekten takıntılı bir firma. Bunların üzerine bakır folyo ile ekranlama yapılmış. Konektörler 2017S uçak kalitesinde alüminyum bileşenden üretilmiş. Konektörlerdeki özen görülmeye değer, sarı renk minik vidalar, konektörlerin kaplaması, gerçekten bambaşka bir dünyadan gibi gözüken bir kablo. Velhasıl kelam kablo her şeyiyle farklı olduğunu dış görünüşü ile size gösteriyor.

Tabii ki dış görünüşten ziyade ses performansına bakmak lazım…

Acoustic Revive kabloyu ana bilgisayar sistemim ile ağırlıklı olarak HRT Music Streamer HD ve Hegel HD11 ile denedim. Ayrıca SOtM firmasının ilginç USB DAC sistemini de bol bol denedim. Pişme amacı ile  Stax SRM-T1 kulaklık amplifikatörü ile Stax SR-009 ve SR-Lambda Signature kulaklıkları kullandım.  Uzun bir sürecin ardından ana sistemime bağladım kabloları…

Ana  sisteme bağlantıyı yaptıktan sonra elimde bulunan tüm DAC’ları sıra ile denedim. Şimdiye kadar denediğim tüm USB kablolarda olduğu gibi Acoustic Revive USB-1.0SPS ile de çok sessiz bir arka plan elde etmeyi başardım. Bu sessiz arka plana ek olarak detaylarda çok büyük bir artış hatta anormal bir artış duydum. İyi medya ile ortaya çıkan sonuçlar göz kamaştırıcı. Sahne son derece geniş. Katman katman bir sunum tüm odayı kaplıyor. Özellikle kendi CD’lerimden hazırladığım kayıtlarda keyifli tatlar yakaladım. Acoustic Revive gerçekten detay yönünden müthiş derece de etkileyici bir kablo. Tiz performansı dijital kaynak sistemini resmen bir üst sınıfa doğru yolculuğa çıkartıyor. Sisteminizde kullandığınız DAC ve medya çok önemli. Ancak DAC’nızı amplinize -veya pre-amplinize- bağladığınız kabloya da dikkat etmelisiniz. Tüm bu bileşenlerde dikkat ederseniz Acoustic Revive USB-1.0SPS kablonun sisteme katkılarını görebiliyorsunuz. Tek kelime ile şahane!

Şimdi geleneksel uyarı… Her zaman yazdığım gibi okuyucularımıza tavsiyem USB kablolara ne kadar şüphe ile bakıyor olursa olsunlar, temsilci firmalardan ürünleri mutlaka deneme amaçlı tedarik edip kendi sistemlerinde denesinler. Günümüzde neredeyse tüm firmalarımızın fiyatını ödenmesi karşılığında kabloyu size deneme amaçlı gönderiyor. Eğer beğenmezseniz veya sisteminize uyum sağlamaz ise siz ürünü iade edince paranız iade ediliyor. Bu sayede kendi sisteminize en uygun seçenekleri belirleyebilir ve doğru alışveriş yapabilirsiniz.

Acoustic Revive USB-1.0SPS çok farklı yapıda bir kablo ve farklılığını ses kalitesine de yansıtıyor. Eğri oturup doğru konuşalım bu kablonun fiyatı incelediğimiz bir çok DAC’tan bile pahalı. Hatta testlerde kullandığım Atom işlemcili netbook’tan iki adet alabileceğim bir fiyat etiketi var. Ancak orta ve üst düzey bir DAC’ınız ve onu beslediğiniz iyi bir bilgisayarınız var ise alışveriş listenize eklemenizi şiddetle tavsiye ederim. Stereo Mecmuası’na ulaşan tüm USB kablolar arasında evet en pahalısı ancak performans açısından da uzak ara en iyisi. Ufak bir hatırlatma, bu kabloyu kullanmayı planlıyorsanız bilgisayarınızda 2 adet boş USB port’u olması gerekiyor.

Ekleme: Yazıyı yayınladığımız andan itibaren bir kaç okuyucumuzun sorduğu bir soruya açıklık vereyim. Acoustic Revive USB-1.0SPS, USB 2.0 standartını destekleyen bir kablo. Kodunda yazan 1 (USB-1.0SPS) kablonun 1,0 metre olduğuna işaret ediyor…

Acoustic Revive USB-1.0SPS
1M USB 2.0 USB Kablo 
Fiyat: 700 Dolar + KDV
Temsilci: Audio AVM / www.audioavm.com 

Benzer Yazılar