iFi Audio – micro iDAC2 ve iUSB 3.0 Değerlendirme

iFi Audio micro iDAC2 denemelerime ilk önce masaüstünde başlıyorum. İlk olarak AudioEngine A5+ hoparlörler arkasında da farklı kulaklıklar ile denemeler yaptım. Genelde bu tarz ürünlerin üzerindeki kulaklık çıkışları hakkında ihtiyacı karşılıyor deyip geçiyor olsam da, iFi bu konuda oldukça kapsamlı bir çalışma yapmış ve çok farklı değerlerdeki kulaklıkları sürebilecek şekilde üretmiş iDAC2’yi. Sıradan kulaklıkların sürülmesi konusunda bugün bir çok kulaklık çıkışı sorun çıkartmaz iken, Sennheiser HD 558 gibi kulaklılar sıkıntı yaratabiliyor. iDAC2 yüksek empedansa sahip çıkışlar ile denediğim hemen her kulaklık ile keyifli sonuçlar verebiliyor. Velhasıl kelam, kulaklık çıkışı oldukça başarılı.

Ancak asıl müzik performansı konusuna odaklanmamız gerekli. Çok açık konuşmak gerekirse iDAC2 şimdiye kadar dinlediğim ve kullandığım modellere göre çok ciddi şekilde ileri yönde bir gelişim göstermiş. Cihazın ham hali ile bile bu durum rahatlıkla gözlemlenebiliyor. Denemelerimde her zaman olduğu gibi farklı tarzlarda albümler kullandım. Farklı medya dosyalarını da kullanmayı unutmadım. İlk önce caz müziğe odaklandım. Son dönemlerde Müzik sayfalarımızda en iyi caz albümlerini listelediğimiz bir yazı dizisi üzerinde çalışıyorum. Yazıları yazarken genelde ilgili albümü dinliyorum.

Örneğin Oliver Nelson’ın The Blues and the Abstract Truth albümünü DSD formatındaki versiyonuna bir bakış atalım. Bu müthiş albümün en sevdiğim yanı muhtemelen tek bir saniyenin bile durağan olmamasıdır. Öylesine bir albüm ki, her saniyesi oya gibi işlenmiş. Detay seviyesi gerçekten çok başarılı ancak asıl şaşırtıcı olan enstrümanların tonları. Piyanonun başında Bill Evans gibi bir dev varken, insan ister istemez odaklanıyor ve duyduklarım oldukça şaşırtıcı. Sahne, detay seviyesi, tonlar bu boyutlardaki bir DAC’tan beklenmeyecek ölçüde başarılı.

Peki bu durum analog teyplerden elde edilmiş DSD dosyası ile mi alakalı. Kendi CD’lerimden elde ettiğim veya muhtelif zamanlarda satın aldığım veya plak şirketlerinden gelen daha düşük çözünürlüklerdeki FLAC gbi daha alışılagelmiş dosyalar ile denemelerime devam ediyorum. Özellikle modern klasiklere odaklanıyorum. Son zamanlarda dinlemekten de keyif aldığım müzik dosyalarını birer birer bilgisayarımdan ana sistemime gönderiyorum. Detay seviyesi gerçekten çok başarılı. Hatta beklenmedik şekilde başarılı. Göreceli makul fiyatlı bir USB kablo ile bile elde ettiğim sessiz arka plan özellikle üst frekansların da duyulur olmasını sağlıyor. Tonlar ise bu DAC’ın sanırım en kuvvetli yönü olabilir. Tabii ki üst düzey bir DAC sistemi veya mukayese yaptığım pikap sistemimdeki tonlamalar ile arada fark var. Ancak dijital teknoloji de gelinen noktayı gözler önüne sermesi açısından zihin açıcı bir deneyim oluyor. Eskiden çok pahalı DAC’lar ile elde ettiğimiz tonları artık çok daha makul fiyatlı ve dolayısıyla “satın alınabilir” DAC’lar ile dinleme odamızda duyabiliyoruz. Sistem, gayet açık ve incelikli çalıyor. Farklı müzik tarzlarında bu durum değişmiyor. Sonuçlar çok etkileyici… Meraklılar farklı filtreleri kullanarak minimal değişiklikler ile sesi tam kendi istedikleri hale de getirebilirler. Ancak bir çok kişi benim gibi standart konumda yoluna devam edecektir…

Ancak işleri abartmak lazım….

Nano iUSB3.0 ve Gemini kabloları devreye sokuyorum. Hazır işler şenlenmiş iken DSD (Quad Rate) 11.2MHz/256fs olayına da bir bakış atmadan olmaz. Öncelikle şunu söylemem lazım. İnsanlar plak dinlemeyi yorucu bulurlar ancak bu tarz dijital dosyalar ile uğraşmak benim gibi bilgisayar ile fazlası ile haşır neşir olan bir insanı bile yoruyor :)  Dosyaların boyutları anormal derece de büyük ve dolayısıyla hem saklamak hemde indirmek başlı başına bir olay. Örneğin son zamanlarda bayağı övgü alan Jazz at the Pawnshop – Late Night albümünü edinmek isterseniz 40 Dolar para vermeniz, üzerine bir de 8GB dosya indirmeniz gerekiyor. Diyelim ki, benim gibi JPLAY yazılımı kullanıyorsunuz, yazılım kilitleniyor. Bir sürü yazışma sonuna işi çözüyorsunuz. Foobar tarafında ise sıkıntı yok. Tek yapmanız gereken iFi sitesinden sürücüyü indirip yüklemek. Hoş tüm bunları bir kere yapınca bir daha uğraşmayacaksınız.

Şunu samimiyet ile söyleyeyim, Quad (hifi üreticisi olan Quad, DSD olanı değil :) ) 80th Anniversary DSD Sampler -ki ben bu tarz albümleri denemelerimde hiç kullanmam normalde- gibi albümlerde detay seviyesi delilik seviyesinde. iDAC2’nin performansı bu tarz müzik dosyaları ile yeterince başarılı iken, Nano iUSB3.0 ve Gemini olay delilik haline geliyor. Hangi detayı hangi enstrümanı dinleyeceğinizi şaşırır duruma geliyorsunuz. Hakan Bey, bu tarz sample albümleri özel olarak böyle hazırlıyorlar dediğinizi duyar gibiyim ancak deneme fırsatı buldum özel DSD dosyalarının neredeyse tamamında aynı durum söz konusu. Her albümün Quad Rate DSD versiyonu yok ancak olanların arasından deneyebildiğim tamamında büyük bir özen söz konusuydu. Hatta ilk nesil DSD dosyaları ile daha yüksek çözünürlükteki DSD dosyaları karşılaştırdığınızda ciddi ciddi farklar duyabiliyorsunuz. Bunun en iyi yolu aynı dosyanın farklı çözünürlükteki versiyonlarını kıyaslamak. Onun için size Norveçli 2L plak firmasının örneklerini tavsiye ederim. Buradan ulaşabilirsiniz. Hemen bir not Quad Rate DSD dosyaları bu sitede Stereo DSD 256 11.2896Mbit/s olarak geçiyor. Merak etmeyin ikisi aynı şey!

Belki de dijital müziğin geleceği budur…

Gelelim değerlendirmelere. İlk olarak Nano iUSB3.0 ile başlamak isterim. Bu ürün Aralık 2016 itibarı ile 290 Dolar karşılığı yaklaşık 990TL’lik bir fiyat etiketine sahip. Bu ürünü sadece iFi DAC’lar ile değil herhangi bir marka model DAC ile kullanabilirsiniz. Özellikle orta seviye DAC’lara sahip olup performansını çok fazla para harcamadan arttırmak isteyen okuyucularımız için ülkemizde bulabileceğiniz ürünlerden bir tanesi. Nano iUSB3.0 ve Stereo Mecmuası’nda daha önce incelediğimiz benzeri ürünler, DAC’ın performansını alıp bir adım yukarıya taşıyabiliyorlar. Tabii ki bu fiyat giriş seviyesi bir ürün kullanan bir okuyucumuz için yüksek olabilir. Zaten bu durumda, yani çok giriş seviyesi bir DAC kullanıyorsanız, bu tarz bir yatırım yerine elinizdeki mevcut DAC’ı satıp üzerine ekleyerek ilk önce DAC’ınızı yükseltmenizi öneririm. Çünkü masrafınız USB filtresi ile kalmayacak. Bir de özel kabloya ihtiyaç duyacaksınız.

İncelememizde daha önce de deneme fırsatı bulduğum ve başarılı sonuçlar elde ettiğim Aralık 2016 itibarı ile 269 Dolar karşılığı yaklaşık 910TL’lik bir fiyat etiketine sahip olan Gemini  Dual-Headed Usb Kabloyu tekrar kullandım. Belirli bir sınıfın üzerindeki DAC’larda eğer fiyatı sizin için sorun değilse tavsiye edebileceğim bu kablo Nano iUSB3.0 işlerin rengini gerçekten çok değiştiriyor. Tabii ki, işleri abartıp iDAC2 üzerine 550 Dolara yakın para harcadık ve en uçlardaki performansı elde etmeye çalıştık.

Ancak iDAC2’yi kutusundan açıp sisteminize bağladıktan sonra karşılaştığınız manzara size ilk adımda böylesine bir masrafı düşündürmeyecek kadar iyi. Hatta eminim ki, bir çok okuyucumuz uzun bir süre hiçbir arayışa girmeyecektir. Tek yapmanız gereken ortalamanın  üzerinde bir USB kablosu edinip sisteminize eklemek. Bu incelemenin asıl yıldızı olan iDAC2 Aralık 2016 itibarı ile 495 Dolar karşılığı yaklaşık 1.600 TL’lik bir fiyat etiketine sahip. Bu fiyat karşılığında tüm güncel dijital teknolojileri barındıran, tüm modern müzik dosyalarını çalabileceğiniz bir ürün satın alıyorsunuz. Ancak asıl önemlisi modern müzik dosyalarını çalabilmesi değil, nasıl çaldığı. Detay seviyesinden, tonlarına, sahnesinden diğer tüm alanlara kadar gerçekten başarılı bir DAC ile karşı karşıyayız. Kısa alışveriş listenize mutlaka ama mutlaka ekleyiniz!

iFi Audio – micro iDAC2
Girişler : USB3.0 (USB2.0 uyumlu) Çıkışlar : SPDIF RCA (192KHz’e kadar) Audio RCA 3.5mm Headphone
Formatlar :44.1/48/88.2/96/176.4/192/384KHz PCM 2.8/3.1/5.6/6.2/11.2/12.4MHz DSD 353/384KHz DXD DAC: Bit-Perfect DSD & DXD DAC by Burr Brown (1-DAC Chip; 2-Channel; 4-Signals)
Fiyat: 495 Dolar (KDV Dahil) 

iFi Audio – Nano iUSB3.0
Çıkış Voltajı: 5V±%0,5 Çıkış Akımı: 2.5A (toplam) Çıkış Gürültü Tabanı: 0.1uV (0.0000001V) USB 3.0: Ultra-hızlı 5.0Gbps Giriş Voltajı: AC 100 – 240V, 50/60Hz (iFi iPower dâhil) Güç Tüketimi: < 15W (üzerine takılı USB aygıtı dâhil) Boyutlar: ( UXGXY ) 158 x 68 x 28 mm Ağırlık:285g (0.63 lbs)
Fiyat: 290 Dolar (KDV Dahil) 
Temsilci: Dükkan Hifi / www.dukkanhifi.com

İkinci Sayfaya Ulaşmak İçin Tıklayınız

Benzer Yazılar