Teac TN-300 Bölüm 2

İlk olarak popüler albümler ile başlıyorum. Popüler müzik deyince benim son dönemlerde aklıma gelen isimlerden bir tanesi Daft Punk’ın Random Access Memories albümü oluyor. Fransız ikili Guy-Manuel de Homem-Christo ve Thomas Bangalter’in söylediklerine göre albümün ortaya çıkmasında Fleetwood Mac, The Doobie Brothers ve Eagles gibi topluluklara duyulan saygı ve etkileşimler var. Ayrıca albümde Michael Jackson, The Cars ve Steely Dan şarkılarına atıflar varmış bol bol. Detayları bir kenara bırakırsak Fransız elektronik müzik ikilisi bu albümde türe bambaşka bir soluk getirdikleri gibi özellikle kayıt tarafında da gerçekten başarılı bir plağı biz müzikseverlere armağan ettiler. Albümde elektronik bölümlerin yanında örneğin Nile Rodgers’ın gitarı ile günümüzün başarılı bir çok vokalistini dinleme şansınız da var. Teac TN-300 albümde beklediğim şekilde başarılı bir performans gösteriyor. Eğer alt frekanslar konusunda başarılı bir sisteminiz varsa elde edeceğiniz sonuç daha da tatmin edici olacaktır. Audio Technica ATN95E kafanın vokallerde başarılı bir tablo çizdiğini zaten biliyoruz ve TN-300 ile sinerjisi gayet başarılı.


Vokal ağırlıklı demişken yine geçen senenin başarılı bir diğer albümüne bakış atalım. Adele’nin “25” albümüne. Adele deyince bu albüme kadar çok başarılı bir ses ancak çok karamsar albümler ve kendini tekrar eden bir müzisyen derdim herhalde. Ancak “25” ile gerçekten bazı şeyler değişti ve bence çok da iyi oldu. Yeni albümün bir özeti açılış parçası olan “Hello”ya bakmak bile yeterli olacaktır. Geçmiş dönemlerde iç sıkıcı bir balad olarak sunulabilecek bu parça bu kez soul tarzı piyano bölümleri ve farklı katmanlarda yinelenen vokal tekrar bölümler ile bambaşka bir hal almış. Adele’in güçlü sesi bu tarz bir müzikal altyapı ile daha uyumlu kullanılarak ileriye dönük çok çok olumlu sinyaller veren çok farklı bir tarz elde edilmiş. Albümün hazırlıkları sırasında bayağı uğraşılmış ve prodüksiyona gerçekten özenilmiş. Plak baskısı son derece başarılı. Teac TN-300 yine vokaller konusunda etkileyici bir performans sunuyor. Arka plandaki enstrümanların ve albümün odanızı kaplamasında tablo gayet beklendiği gibi. Giriş seviyesi bir pikap için son derece iyi bir performans söz konusu.

2015 yılının önemli albümlerinden David Gilmour’ın Rattle That Lock albümüne bir bakış atalım. Stereo Mecmuası Müzik sayfalarının okunma sayılarına bakarsak albüm geniş kitleler tarafında ilgi çekmiş gözüküyor. Albüm gerçekten tam bir olgunluk dönemi albümü. Şarkıların dokusu klasik Gilmour gitarı eşliğinde sözleri ise insana huzur veren, rahatlatan kıvamda. Gilmour’un “On an Island” albümündeki yaşlanmayıp yavaşlayan tarzı burada aslında yaşlanıp huzura eren ama yavaşlamayan bir tarza dönüşmüş. Melodik ritmi gayet zengin, akıcı ve Gilmor’un vokaliyle zenginleşen bir yapısı var albümün. Kapak animasyonu ve şarkıları anlatan animasyonlar çok ilginç. Gilmour gibi eskimeyen sanatçıların son dönem çalışmalarında albüm görselleri şarkıların anlatımını güçlendirici şekilde önem kazanıyor. Albümde bol bol kullanılan vurmalıların detayları gayet başarılı. Gitar tonları olması gerektiği gibi sıcak. Vokaller olması gereken yerlerde ön plana çıkıyor. Geri vokallerin atmosferi ve davullar yine artı hanesine yazılıyor. Tabii ki daha üst seviye bir pikapta tonlar ve çözünürlük seviyesi daha da artacaktır ancak giriş seviyesi bir pikap için sonuç tatmin edici.

Klasik müzik örneğini Linn Records tarafından yayınlanmış son derece etkileyici Scottish Chamber Orchestra, Robin Ticciati / Haydn: Symphony No. 101 olarak seçtim. Etkileyici olması plak üzerinde bayağı uğraşılmış olmasından kaynaklanıyor. Eser Linn Records tarafından özel bir ekipman kullanılarak 180Gr’lık plağa 45 devir formunda basılmış ve ortaya son derece etkileyici bir albüm çıkmış.  Bunun yanında eserde bilindik ve keyifli bir eser. Joseph Haydn’ın 101 numaralı senfonisi için söylenebilecek şeylerden bir tanesi son derece tanınan bir eser olmasıdır. Bunda özellikle ikinci hareketindeki ilginç ritm bölümününü etkisi büyüktür. Eser aynı zamanda “The Clock” saat olarak isimlendirilir. Bu ilginç ritmin kökeni sanırım daha iyi anlaşılabilir! Albümün sahnesi Teac TN-300 tarafından başarılı şekilde canlandırılıyor. Detay seviyesi giriş seviyesinde bir pikaptan beklenebilecek düzeylerde hatta belki biraz(cık) daha fazlası. Tabii ki eksiklikler yok mu, bol bol var. Üst sınıf bir pikaptan bekleyeceğiniz detay seviyesi tabii ki yok. Ancak genel atmosfer kesinlikle çok başarılı olarak yansıtılıyor ki, beklentilerim de bu yönde.

İlerleyen günlerde denemelerime dahili pikap katını devre dışına alarak devam ediyorum. Bu noktada eğer sisteminizde bir pikap katı var ise sizde kıyaslama yapabilirsiniz. Benim düşünceme göre Teac TN-300 paketinin en zayıf yanı pikap katı. Eğer daha iyi bir pikap katına geçiş yaparsanız detay seviyesinde bir miktar artış elde edebiliyorsunuz. Aslına bakarsanız bu durumu bir kenara not edip, ilerleyen dönemlerde bunu bir nevi upgrade olarak düşünebilirsiniz. Benim denediğim kendi pikap katı olan tüm giriş seviyesi pikaplarda gördüğüm şey; pikap katını devre dışı bırakıp birazcık daha iyi bir pikap katı ile iyi sonuçlar elde edilebileceği. Tabii burada bir ikilem ortaya çıkıyor. Bu tarz pikapları dar bütçeli ve pikap dünyasına yeni adım etmek isteyen meraklılar tercih ediyor. Bu pikaplar üzerinde bulunan MM pikap katları ek bir masraf yapılmadan sözgelimi bir aktif hoparlör ile kombine edilerek uygun fiyata müzik keyfi yaşatmayı hedefliyor ve bunu başarıyorlar. Benim bu tespitlerim bir noktadan sonra arayışlara girecek meraklılara yönelik bir yol planı. İlerleyen yıllarda pikap değiştirmek yerine daha iyi ama yine giriş seviyesi bir pikap katı ve isteğe bağlı  Ortofon 2M Red gibi kafa seçenekleri ile uzun seneler bu pikap ile keyifle vakit geçirebilirler.

Teac TN-300, giriş seviyesinde meraklıların tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir potansiyele sahip bir pikap paketi. İyi tasarlanmış bir kol, tüm hifi camiasında kabul gören fiyat/performans oranı yüksek Audio Technica ATN95E kafa, giriş seviyesi MM pikap katı ve ihtiyaç duyanlar için USB bağlantısı ile albümlerini dijitalleştirmek isteyenler için eksiksiz bir paket oluşturulmuş. Müzik dinlemek anlamında beklentileri karşılayan bu paket, görsel açıdan ise bana sorarsanız beklentilerin bir adım önüne geçiyor. Özellikle harika parlak lake cilası ile ahşap kaplamalı gövde, alüminyumdan üretilmiş düğmeler ve ayaklar, yine metal rengi plato ve kol ile görsel açıdan harika bir manzara sunuyor. Sanırım giriş seviyesi pikaplar anlamında en azından ülkemizde satılanlar açısından görsel anlamda bu pikap bambaşka bir noktada. Çok şık!

İşin güzel tarafı tatmin edici ses performansıyla “görüntü var, ses yok” tarzı bir duruma yol açmıyor. İşin maddi boyutuna gelirsek Mayıs 2016 itibarı ile KDV Dahil 1.585TL’lik fiyat etiketine sahip paket hem ses hemde görsel açıdan bu fiyat etiketini kesinlikle ama kesinlikle hak ediyor. Benim gözümde ilk pikabını alacaklar için ülkemiz için en güçlü seçeneklerden bir tanesi haline gelen Teac TN-300 modelini tavsiye listeme ekliyorum…

Teac TN-300
Belt Drive Motor DC Motor Speed 33 1/3 RPM, 45 RPM Rotation Speed Variation +/–2% Wow and Flutter 0.2% Signal-to-Noise Ratio 67dB or higher (A-weighted, 20kHz LPF) 60dB or higher (unweighted, 20kHz LPF) Platter Aluminum Die-cast Diameter of Platter 12″, 30cm Tonearm section Type Static Balance, Straight Effective Arm Length 8.8″, 223mm Stylus Pressure Range 0 to 5g Supported Cartridge Weight 3.5 to 6.5g Anti-skating Adjustment Supported
Fiyat:  1.585TL ( mayıs 2016 itibarı ile KDV Dahil) / Online satın almak için tıklayınız
Temsilci: Forum Audio / www.forumaudio.com

İlk Sayfaya Geçmek İçin Tıklayınız

Benzer Yazılar

Tags: ,