Dynaudio Xeo 2 Bölüm 2

Bilgisayar sistemimdeki denemelerde hem optik bağlantı hemde bluetooth bağlantıyı denedim. Buna ek olarak kendi DAC’larımı kullanarak klasik RCA girişini de test etmeyi unutmadım. Bilgisayar sistemimdeki denemelerde müzik performansının yanında film ve bilgisayar oyunlarındaki performansı da gözlemlemeye çalıştım. Dynaudio Xeo 2 klasman olarak orta/üst seviye performansı hedefleyen bir ürün olduğundan oldukça gaddar davrandığımı söyleyebilirim. Masaüstü kullanımda arka duvara oldukça yakın konumlandırdığım için ilk önce DSP ayarını wall (duvar) konumuna getirerek denemelerime başlıyorum. Daha sonra normal ayara geçip hoparlörü arka duvardan yaklaşık olarak 20cm öne çekiyorum. Bunu yaptığım zaman çok daha iyi performans elde ettim. Ayrıca geleneksel olarak toe-in yani sürücüleri size doğru çevirerek konumlandırma kesinlikle çok işe yarıyor. Genelde aktif hoparlörler için film ve oyun performanslarında meraklılar daha fazla alt frekans vurgusu isteyebilirler. Burada işler çok farklı. Dynaudio Xeo 2 boyutundan beklenmeyecek bir alt frekans performansına sahip. Bazı kullanıcılar aktif hoparlörleri ile bu tarz senaryolarda subwoofer kullanma ihtiyacı hissediyorlar, Xeo 2 ile böyle bir ihtiyaç olacağını hiç düşünmüyorum.

Masaüstü müzik dinlemelerim esnasında ise kullanacağınız medya çok önem kazanıyor. Xeo 2, boyutuna göre performans çizgisi yüksek bir hoparlör ve daha iyi medya çalınca detay seviyesi o denli artıyor. Masaütü kullanımda tavsiyem optik girişi kullanmanız. Optik bağlantı kullanacaksanız kutudan çıkan kablo yerine iyi bir kablo kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim. Standart bir kablo ile Bluetooth bağlantısından elde ettiğiniz sesi kıyasladığınızda farklıkları tespit ederken çok fazla odaklanmanız gerekirken, iyi bir kablo işleri değiştiriyor. Ancak ben en yüksek performansı kendi DAC’ımı kullanarak elde ettim. Özellikle DSD müzik dosyalarında inanılmaz bir performans artışı oluyor.

Hemen her müzik tarzında detay seviyesinden memnun kaldım. Tonlar son derece etkileyici. Yalnız bu durumu elde edebilmek için hoparlörleri bayağı kullanmanız gerektiğini söyleyeyim. İlk kurulumda alt frekanslar bayağı baskın, tizler ise bayağı geride iken, zaman geçtikçe müthiş bir dengeye geldi.

Hoparlörleri masaüstünde alıp dinleme odama getirerek yine bilgisayarımdan denemelere devam ediyorum. Yukarıdaki fotoğrafları düzenlerken fark ettim, hoparlör biraz küçükmüş gibi gözüküyor ancak öndeki laptop 18,4inç. Aslında hoparlörler oldukça etli butlu diyebilirim… Neyse, bu kez bluetooth bağlantı ile optik bağlantıyı defalarca kıyaslayacağım. Öncelikle ilginç bir tespitimi paylaşmak istiyorum. Farklı cihazlardan farklı standartlardaki bluetooth bağlantılarında farklı performanslar elde ettim. Cep telefonumda kurulu olan Poweramp yazılımı ile bilgisayar üzerindeki Foobar yazılımından aynı müzik dosyalarını gönderdiğimde ciddi farklar tespit ettiğimi söylemek isterim. Bu konuda tabii ki bilgisayar daha geniş imkanlar sunan bir platform. Örneğin Spotify dinlerken optik ile bluetooth bağlantıları kıyasladığımda bluetooth bağlantısından daha iyi bir ses elde ettiğimi gördüm. Ancak kendi hazırladığım bir müzik dosyasını hem optik bağlantı hemde bluetooth ile çaldığımda optik bağlantının sunduğu yüksek çözünürlük avantajı ile işlerin rengi değişti.

Farklı müzik tarzlarında denemelerime devam ediyorum. Örneğin Anne-Sophie Mutter’nin Vivaldi: The Four Season yorumuna bir bakış atalım. Bu çok bilindik eserin kaydında kemanın tonlarının yanında asıl odaklanmak istediğim şey harpsikordun arka plandaki durumu. Bu enstrüman özellikle barok kayıtlarında müziğin alt yapısında çok önemli bir yere sahip. Son derece özgün olan sesine özellikle odaklanıyorum. Duyduklarım bu boyutlardaki bir hoparlör için etkileyici. Baroktan devam ederken bu kez tam aksi bir frekans bandına odaklanacağım. Handel’in Dixit Dominus’una bakalım. Hem koral bölümler, standart bir barok altyapısı ve org ile bu tarz hoparlörler için tam bir kabus. Ancak Dynaudio bu tarz eserlerde de frekansları birbirine karıştırıp amiyane tabiri ile çorba etmeden başarı ile sunuyor.

Bu kez Xeo 2’leri kendi sistemime bağlayıp özellikle pikabım ile denemelerime devam edeceğim. Bu denemeleri yaparken hoparlörleri, elimde test amacı ile bulunan Atacama Audio Moseco 6 stand’lar üzerinde kullandım. Öncelikle şunu söyleyebilirim. Hoparlörün çok rahat bir yerleşime geçirilmesi ve iyi bir stand ile kullanılması anormal bir fark yarattı. Dinleme odasının 30 metrekare olması sebebi ile bu boyuttaki bir hoparlörün tüm odayı doldurmasını tabii ki beklemiyordum ancak duyduklarım beni kesinlikle şaşırttı. Klasik müzik denemelerime yine barok dönemi arkasından da modern örnekler ile devam ediyorum. Sahne son derece başarılı ki, bir bookshelf hoparlörden bunu bekleriz, hakkını veriyor. Çözünürlük resmen patlama yapmış durumda. Kendi sistemimde en güçlü kaynak pikap olduğu için bu durum gayet beklenebilir. Ancak şaşırtıcı olan bu boyutlardaki bir hoparlörün bu detay artışının altından rahatlıkla kalkabilmesi.

Nina Simone – At The Village Gate plağına bakalım. Nina Simone’un kendisine özgü vokal tekniği hoparlörün orta frekanslardaki başarısını ortaya koyuyor. “House of the Rising Sun” şarkısına bir bakış atmak yeterli. Bu şarkı Nina Simone tarafından defalarca yorumlanmıştır ama bu konserdeki performans bambaşka. Son derece “smooth” yumuşak bir vokal tarzı. Arka planda vokalin altını dolduran hafif melodiler. Xeo 2’ler her açıdan başarılı. Farklı caz albümlerinde durum değişmiyor, iyi kaynak, iyi medya ve sonuç çok iyi bir sunum…

Farklı tarzlar ile denemelerimde hatta elektronik müzik denemelerimde bile beni mutlu eden sonuçlara imza atıyor Xeo 2. Dynaudio’nun üst modellerinde görmeye alıştığımız hızlı tepki verme, tonal dengenin yanında şaşırtıcı bir alt frekans performansı var bu hoparlörlerin. Denemelerime daha basit bir pikap ile devam ediyorum. Tabii ki çözünürlükten kaybediyorum ama hala çok keyifli.

Her keyifli manzaranın bir bedeli vardır. Xeo 2 cephesinde bu bedel maalesef fiyat!  KDV dahil 1.560 Euro’luk fiyat artı stand’ları satın alırsanız faturanıza eklenen 200 Euro ile maliyet alışageldiğimiz aktif hoparlörlerin çok üzerinde. Stand hariç 6.000TL’yi geçen rakam eminim ki bende dahil bir çok okuyucunun aktif bir hoparlöre vermeyi düşündüğü tutarın bayağı üzerindedir. Burada Dynaudio’nun yapmak istediği şey, aktif hoparlörlerde alıştığımız fiyat/performans dengesini yakalamak yerine, aktif bir hoparlör sistemi ile giriş / orta segment sistemlere kafa tutabilmek. Bunu kesinlikle başarmışlar. Peki Dynaudio cephesinde alternatif seçeneklerimiz ne olabilir. Emit Serisinden M10 modeli bookshelf hoparlörü ele alırsak 720 Euro’luk bir fiyat etiketine sahip. Yaklaşık 900 Euro’luk bir bütçe ile sisteminizin diğer bileşenlerini toparlayabilirseniz, Dynaudio cephesinden farklı bir sisteme de yelken açabilirsiniz.

Xeo 2 paketinin size sunduğu şey, hiçbir şey ile uğraşmadan uygun amplifikatör, dijital kaynak ve kablosuz müzik çalma kabiliyetlerini bir paket halinde tak ve çalıştır şeklinde sunabilmesi. Buna benim yaptığım gibi orta seviye üzeri bir kaynak cihaz ekleyip, konumlandırma konusunda vakit harcarsanız, tercihen de iyi bir stand üzerine yerleştirirseniz gerçekten müthiş bir performans elde edebiliyorsunuz. Böyle bir sistem bluetooth ve dijital girişleri ile hem kulanım kolaylığını sağlıyor, hemde orta sınıf bir streamer veya pikap ile yüksek performansı hedefleyebiliyor. Benim görüşüme göre iyi bir kaynak cihaz olmazsa olmaz. Xeo 2 üzerindeki DAC ve Bluetooth bağlantıyı ise destekleyici veya hayatı kolaylaştırıcı ek özellikler olarak düşünmek lazım.

Dynaudio Xeo 2, Haziran 2017 itibarı ile KDV dahil 1.560 Euro’luk fiyatı ile aktif bir hoparlör sistemine göreceli geniş sayılabilecek bir bütçe ayırabilecek okuyucularımıza hitap ediyor. Cihazın üzerinde bulunan Bluetooth bağlantısı gayet başarılı bir performans sunarken, cihaz gerçek sınırlarını iyi bir kaynak ile kullanıldığında gösteriyor. Normalde ben aktif hoparlörleri giriş seviyesinde ekonomik fiyat etiketine sahip müzik sistemlerine alternatif olarak görürüm. Ancak Xeo-2 işleri bir adım öteye götürüyor ve makul seviyelerdeki bir dinleti odasında giriş seviyesinin bir adım üzerindeki sistemler ile yarışabilecek bir performansı sunabiliyor. Masaüstünde vakit geçiren ve üst sınıf bilgisayar sistemleri kullanan meraklılara, ikinci bir sistem veya ofisinde kaliteli müzik dinlemek isteyen meraklılara ve dinleme odasında derli toplu bir sistem kurmak isteyip performanstan ödün vermek istemeyen okuyucularımıza tavsiye edilir…

Dynaudio Xeo 2
Woofer: 14cm MSP Tweeter: 28mm soft dome Amplifier Power: 2 x 65W AC Power input: 100V – 240V, 50/60Hz Standby Power Consumption: Dimensions with feet/grill (W x H x D): 173 x 255 x 164mm
Fiyat: 1.200Euro (KDV Dahil) Desk Stand : 200Euro (KDV Dahil) (Mayıs 2017 itibarı ile)
Temsilci: Select Hifi / www.select-hifi.com

İlk Sayfaya Geçmek İçin Tıklayınız

Benzer Yazılar