Dual CS 440

Türkiye’de pikap denince bir jenerasyonun aklına gelen ilk marka Dual olmuştur. 80’lerden itibaren pikaplar yavaş yavaş gözden düşmeye başladığında ve 2000’lerde tekrar popüler olmaya başladıklarında ülkemizdeki bir çok meraklı için hala pikap eşittir Dual demekti.  Hatta günümüzde de durum çok farklı değil. Stereo Mecmuası’nda Dual pikaplara ayrılmış özel bir bölümümüz var bildiğiniz gibi. Bu bölümde firmanın tarihini ve önemli modellerini bulabilirsiniz. Bir göz atmanızı öneririm. Dual firmasının 80’li yıllarda diğer bir çok pikap üreticisi gibi zor zamanlar geçirip defalarca el değiştirdiğiniz biliyoruz. 90’lı yıllarda markayı satın alan Alfred Fehrenbacher, geçmişteki hatalardan ders alarak Dual markasını eski günlerine geri getirebilmek için en eski formülü uygular. Televizyon veya diğer bir sürü farklı ürünü pazara sunmak yerine tekrar pikap üretmek… Dual CS 440 firmanın giriş seviyesi diyebileceğimiz modellerinden bir tanesi.  Bu yazımızda bu pikabı inceleyeceğiz.

Dual CS 440, günümüzün sade pikaplarının tasarım çizgilerine sahip bir pikap. 420 x 133 x 360mm ölçülerinde nispeten kompakt boyutlu olan pikap, tam otomatik yapısı ile pikap dünyasına yeni girmeyi hedefleyen meraklılara göz kırpan bir model. Pikap son derece sade bir tasarıma sahip. Ön bölümünde ufak bir Dual logosu bulunuyor. Pikap üst tarafında ise yine sade tasarım göze çarpıyor. Metal plato ve üzerindeki anti-statik keçe mat’ın altında eski Dual’lerden alışık olduğumuz süspansiyon mekanizması bulunuyor.

Pikabın tüm kontrolleri kolun bulunduğu bölgeye alınmış. Ön bölümde pikabı başlatıp durduran bir siviç hemen arkasında 33 ve 45’lik seçim ayarı ve en sonda kolu indirip kaldıran mekanizmanın kontrolü bulunuyor. Pikap tam otomatik yapıda olduğu için start yani başlama tuşuna bastığınızda kol yerinden kalkıyor, plağın üzerine geliyor ve plağın sonunda da durup tekrar yerine dönüyor. Bu mekanizma gayet basit ve sağlıklı çalışıyor. Arada sırada sorun yaşayabileceğiniz tek şey standart dışı 45’likler olacaktır. Bu durum geçmişteki birçok pikapta da karşımıza çıkıyordu. Günümüzde yeni aldığınız herhangi bir plakta bu durumu yaşama ihtimaliniz olmadığını da belirteyim. Böyle bir durumda kolu manuel şekilde ayarlamanız yeterli olacaktır.

Pikabın kurulumu son derece basit. Kutuyu açtığınızda tek yapmanız gereken pikabın süspansiyon mekanizmasını kilitleyen yukarıda görülen  gibi 2 adet kırmızı plastik parçayı çıkartmanız. Bu parçalar, pikabın süspansiyon sistemini aktif hale getiriyor. Bu parçaları kutunuzun içinde saklayabilir ve herhangi bir taşıma durumunda yerine takabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra tek yapmanız gereken şey kablolarınızı pikap katınıza takmak.

CS 440 pikap, Dual DN251S modeli MM yapılı iğne ile geliyor. Pikabın kolu herhangi bir ayar yapma imkanı sunmuyor. Bu noktada tüketicilerin ihtiyaçlarına göre karar vermesinin önemi karşımıza çıkıyor. Eğer bir pikap alayım tam otomatik olsun, kol ayarı vesaire ile uğraşmayayım, takayım çalışsın diyorsanız Dual CS 440 tam aradığınız pikap olabilir. Eğer ben farklı iğneler kullanmak istiyorum, ilerleyen dönemlerde pikabımı farklı iğneler ile yükseltmek isteyebilirim diyorsanız ve ille Dual markasından bir pikap satın almak istiyorsanız buna imkan veren pikapları da önümüzdeki günlerde mercek altına alacağız, merak etmeyin! Bu arada iğnenin korumasının da olması da avantaj olduğunu da ekleyeyim..

Pikabın kutu içeriğinde tabii ki bir toz kapağı geliyor. Bunun haricinde 45’lik adaptörü kutu içeriğine eklenmiş. CS 440 gücünü kutusundan çıkan standart bir adaptör vasıtası ile sağlıyor. Pikap yukarıda görebileceğimiz üzere standart RCA uçlarla donatılmış. Kısa bir kurulumun ardından pikap, plak çalmaya uygun hale getirilebiliyor. Bu arada dikkatli okuyucularımız bir benzerliği eminim ki fark etmişlerdir. Bahsetmeden olmaz, geçmişte uzun bir süre giriş seviyesi pikap olarak Stereo Mecmuası’nda da tavsiye ettiğimiz Thorens TD158 ile Dual CS 440 modelleri birebir aynı. Benim ulaştığım bilgilere göre pikap Dual markası altında üretilip farklı markalar için yeniden etiketleniyor. Şimdi isterseniz ses performansı konusuna bir bakış atalım…

İkinci Sayfaya Geçmek İçin Tıklayınız

Benzer Yazılar

Tags: ,