Wire World Starlight USB

Bu kırmızı kablo çok tanıdık. Uzun zamandır pazarda olan kablo hem ülkemizde hemde dünyada USB kablosunun öneminin farkına varan kitleler tarafından çok seviliyor. Yanlış hatırlamıyorsam “haberler” bölümünde ilk yazdığımız USB kablosu. O dönemlerde kafamızda USB kablo acaba etkili midir diye düşünürken bize etkisini kanıtlayan ilk ürünlerden bir tanesi. Amerikalı Wire World firmasının giriş seviyesi USB kablosu Ultraviolet modelini geçtiğimiz günlerde  incelemiştim. Bu model onun üzerinde yer alıyor.

Artık ezbere biliyorsunuz, USB kablo testleri öncesinde hızlı bir yanma sürecine giriyoruz. Yakma işlemlerinde oyun bilgisayarımı ve yanında Stereo Mecmuası’nda test edeceğimiz  QUAD Link D-1 ve Cambridge Audio DAC Magic Plus modelleri DAC’ları kullandım. Masaüstü ampli olarak yine önümüzdeki günlerde okuyacağınız Goldnote firmasının yeni AP7 kompakt amplifikatörünü ve geleneksel olduğu üzere ProAc Tablette hoparlörlerimi kullandım. Kulaklık olarak ise bir süre için Stax ampli+kulaklığı bir kenara bırakarak yine yakında incelemesini yayınlayacağımız Hifiman kulaklığı dinliyorum. Gerek çalışırken gerekse de oyun oynarken tüm yeni cihazları ve kabloları kolaylıkla yakabiliyorum. Sürecin sonunda Wire World Starlight kıvama gelince ana sisteme entegre ettim. Goldnote DAC 7 ile Netbook’um arasına taktım. Sistemdeki tüm bileşenler (şimdilik) aynı…

Starlight modelinin küçük kardeşinden en önemli farkı iletkenlerinde gümüş kaplama kullanılması ve testler sırasında duyduklarıma göre bu küçük dokunuş performansı bir kaç adım birden ileri götürmüş. Kablo son derece ince ve yassı bir tasarıma sahip. Kablo rengi çok hoş bir kırmızı. Kırmızı kablolara özel bir afilitem var ve çok şık görünüyor. Konektörleri kaliteli, yuvaları kavraması gayet başarılı. Kablo sağlıklı şekilde eğilip bükülebiliyor ve formunu koruyor.

Şimdi geleneksel uyarı… Her zaman yazdığım gibi okuyucularımıza tavsiyem USB kablolara ne kadar şüphe ile bakıyor olursa olsunlar, temsilci firmalardan ürünleri mutlaka deneme amaçlı tedarik edip kendi sistemlerinde denesinler. Günümüzde neredeyse tüm firmalarımızın fiyatını ödenmesi karşılığında kabloyu size deneme amaçlı gönderiyor. Eğer beğenmezseniz veya sisteminize uyum sağlamaz ise siz ürünü iade edince paranız iade ediliyor. Bu sayede kendi sisteminize en uygun seçenekleri belirleyebilir ve doğru alışveriş yapabilirsiniz.

Perfomansa gelirsek, işin doğrusu kablo ilk dakikadan itibaren ününün haklı olduğunu size gösterebilecek düzeyde. Tarkus, albümünü bir çok okuyucumuz eminim ki biliyordur ve keyifle dinliyorlardır. İngiliz progressive rock topluluğu Emerson, Lake & Palmer’ın 1972 yılında yayınladığı, ikinci stüdyo albümü. Albüm bir çok müzik meraklısına göre ELP tarihinin en önemli albümlerinden bir tanesi. Bir çok eleştirmenin bizim de katıldığımız görüş bu albümün ELP tarihindeki akustik baladlara ve uzun caz etkileşimli temalara (fazla) yer vermeyen yapısı ile dikkat çektiği. Ancak müzikal performans çok üst düzeyde. Albümün kendisine özgü bir havası var ve sizi albümün derinlerine doğru çekebilme potansiyeli yüksek. Wire World Starlight standart bir kablonun çok ötesinde bir detay ile karşılıyor bizleri. Arka plan sessizliği tüm üst sınıf kablolarda zaten var. Arka plan sessizliği yanında detay artışı getiriyor getirmesine de bas performansı özellikle dikkat çekici. Sahne çok başarılı.

Durumdan emin olmak için albümler albümleri kovalıyor. Rock müziğin yön değiştirdiği veya bazılarına göre katledildiği Grunge döneminin bence özel albümlerinden bir tanesi Smashing Pumpkins Mellon Collie and the Infinite Sadness mercek altında. Kendi CD’lerimden elde ettiğim dosyalarda durum değişmiyor. Bullet with Butterfly Wings şarkısına şöyle bir göz atmak yeterli. Sahne geniş, detaylar yerli yerinde, baslar başarılı; yayılmadan mümkün olduğunca yumruk gibi. Keyifler yerinde…

Wire World Starlight USB, ününün haklı olduğunu hemen her saniye sizlere gösterebilme potansiyeline gerçekten sahip. İyi bir DAC, iyi medya ile başarım bir üst boyuta taşınıyor. Fiyatı küçük kardeşinin tam iki katı ancak bana sorarsanız kesinlikle hak ediyor. Hatta kendi fiyatının üzerindeki DAC’lara bile oldukça iyi katkı yapıyor. Wire World cephesinden gerçekten fiyat/performans oranı çok çok başarılı bir kablo. Kırmızı rengi ile gönlümü çalan kablo, performansta da iddiasını kanıtlıyor. Alışveriş listelerinde olmayı sonuna kadar hak edecek bir kablo.

Wire World Ultraviolet USB
Oksijedne arındırılmış bakır üzeri gümüş kaplamalı USB kablosu
Fiyat: yaklaşık 220TL + KDV / online satın almak için tıklayınız
T
emsilci: Mavi Hifi / www.mavihifi.com

Benzer Yazılar

Tags: