Logitech Bluetooth Speaker Adapter

Logitech Bluetooth Speaker Adapter incelemesi de nereden çıktı diyebilirsiniz, hemen açıklayayım. Son yıllarda müzik dinleme alışkanlıklarımız konusunda önemli değişimler oldu. İster istemez bu değişimler hepimizin hayatına girmiş durumda. İlk aklıma gelen Spotify hizmeti. Her ne kadar bilgisayarlarımızda da bu harika servisi kullanabiliyor olsak da, çoğu zaman tablet ve özellikle de telefonlarımızda vazgeçilmez olmuş durumda. Sadece Spotify değil, alternatif olarak Deezer, radyo severlerin son yıllardaki gözdelerinden bir tanesi TuneIn. Sadece bu servisler değil, Google Play Music, Apple iTunes veya daha spesifik bir kitleye hitap etse de Soundcloud ve aklıma gelmeyen sayısız diğer servisler hepimizin hayatında iyi veya kötü bir şekilde yer alıyor. Tabii meraklısına özel sayısız podcast’ler var ki, ben çok severim. Anlayacağınız liste uzar. Asıl keyifli olan ise Spotify ve benzeri servisler sayesinde yepyeni albümler, şarkılar ve müzisyenleri keşfetmek. Bana sorarsanız hayatı keyifli hale getiriyor ve daha önemlisi kolaylaştırıyor! Tabii normal insanlar için geçerli bu durum!

Ben kendimden örnek vereyim, Spotify’ı kendi sistemimde dinlemek istediğimde neler yapıyorum. İlk önce bilgisayarımı açıyorum. Tabii ana bilgisayar sistemimi bu amaçlı kullanmadığım için dinleme odamda daha düşük donanımlı bir bilgisayar kullanıyorum. Tabii böyle olunca düğmeye basıp birkaç saniye içerisinde bilgisayar açılmıyor. Açılışın ardından uzaktan erişim programımı açıp dinleme koltuğuma oturuyorum ve artık yavaş yavaş müzik dinlemeye başlıyorum.  Telefon üzerinden bilgisayarı kontrol etmek bir miktar konfor sağlıyor ama sadece azıcık! Tabii en iyi senaryo bu, ancak bir önceki akşam kullandığım DAC’ı koaksiyel girişte bıraktıysam kalkıp USB girişe almam lazım. Eğer o gün yorucu geçtiyse ve koltuğuma oturmak yerine amiyane tabiri ile “tünediysem” kalkmak o kadar zor geliyor ki. Bazı okuyucularımızın ampli veya pre-amplilerindeki ses kontrolleri uzaktan kumanda vasıtası ile yapılabiliyordur ancak benim sistemimde bu da mümkün değil. Yani Sportfy veya Deezer dinlerken bile ses açıp kapamak için kalkıp oturmak zorundayım. Hoş plak dinleyiciler bu kalkıp oturma olayına alışkındır ama hani bazı günler havanızda olmadığınızda tüm bu bahsettiklerim “zul” haline geliyor.

Evin içerisinde siz hariç, müzik sisteminizi kullananlar var ise ve bu kullanıcı eşiniz ise haklı olarak serzenişlere başlıyor. “Altı üstü internet radyosu dinleyeceğim çektiğim eziyete bak” diyor,  ve işin acı tarafı bal gibi haklı olduğunu biliyorsunuz. Tabii ki cep telefonları veya tabletler için üretilmiş “dock” sistemlerini alıp tüm bu sorunları çözüp gayet güzel bir sadeleşmeye gidebilirsiniz ama evin her tarafında bir sistem olması da insanı belirli bir noktadan sonra sıkmaya başlıyor. Ayrıca ortalamanın azıcık üzerindeki dock’lar saçma sapan fiyatlara sahip.

Peki ben ne istiyordum;  Basitlik! Eve geldiğimde sistemimi açayım bir kaç saniye içinde Sportfy’ı açayım ve müzik dinlemeye başlayayım. Ve en önemlisi “kalkıp oturmayayım” Bu arayışa girdiğimde aslında çeşitli çözümler buldum. Sisteme bir wireless music server eklemek seçeneklerden bir tanesiydi. Ancak ek bir cihaz ile uğraşmak istemediğim gibi açık konuşayım para harcamakta istemiyordum. Bir çoğumuz madem para veriyorum biraz daha fazlasını vereyim ses kalitesi şöyle olsun diyoruz ve yine işler karışıyor.  Tüm bu süreçlerden şiştiğim için basit ve ucuz bir çözüm istiyordum. Bir gün mekanik klavyeler konusunda araştırma yaparken Logitech’in web sitesinde “Bluetooth Speaker Adapter” ürününe denk geldim. Hemen Vatan Bilgisayar’ın web sitesine girdim ve ürünün stoklarda olduğunu gördüm. Eve çok yakın olması sebebi ile hemen gidip satın aldım. Ben bundan bir sene önce 60TL civarına satın aldım. 2014 Eylül ayında fiyat  aynı ürün için 92TL’ye çıkmış. Ayrıca daha şık yeni bir edisyonu çıkmış. Onun da fiyatı 100TL’yi azıcık geçiyor. Aslında her iki üründe aynı sayılır, yeni olanın erişim mesafesi biraz artmış ve bazı makyaj (kozmetik) farklıkları var.

Ürün son derece basit bir ürün. Plastik yapıda ve 50 mm x 50 mm x 23 mm ölçülerinde minicik bir şey. Arka kısmında bir çift RCA çıkış ve 3,5mm stereo çıkış var. Cihazın gücü küçük bir adaptör ile sağlanıyor. Cihaz üzerinde ön tarafta bir bildirim ışığı bulunuyor. Bu bildirim ışığı yeni versiyonda cihazın üst kısmına taşınmış. Tek bir tuşa sahip ve bu tuş sayesinde cihaz bulunabilir hale geliyor. Cihazınızı tablet veya bilgisayarınızla eşleştirdiğinizde bu bildirim ışığı sayesinde bilgi veriliyor. Tüm bu işlemler son derece basit. Tek yapmanız gereken bağlayacağınız cihazın Bluetooth servisini açmak ve cihazı görünür hale getirmek. Arkasından ürünün kullanım kılavuzunda bulunan şifreyi girerek bağlantıyı sağlamak. Cihaz kullanıma hazır. Artık tüm işinizi telefon veya tabletiniz üzerinden yapabilir hale geldiniz. İster yukarıda saydığım servisleri dinleyin, isterseniz video seyrederken sesi sisteminize aktarın veya müzik arşivinizi dinleyin. Tüm bunları hem çok kolay bir şekilde yapılıyor, hem kontroller elinizin altında. Buna ses kontrolü de dahil.

Sadece bu ürün değil, benzeri tüm ürünler Bluetooth standartı olarak apt-X benzeri algortimalar kullanıyor. Bu algoritmaların bazı kısıtları var. Yüksek çözünürlüklü FLAC’larınızı aktaramazsınız örneğin. Zaten amacımız ses kalitesi değil hayatımızı kolaylaştırmak. Bu arada ses kalitesi ile alakalı olarak çok kötü, çamur bir ses elde etmeyeceğinizi de şimdiden söyleyeyim. Hatta bazı servislerde şaşırıp, bazı konuları sorgulayacaksınız. En azından ben sorguladım. Kullanım kolaylığının yanında Logitech hayatı kolaylaştırmak için gayet güzel bir kullanım kılavuzunu kutu içeriğine eklemiş. Yani kurulum çok çok basit. Gözünüz korkmasın! Bir diğer avantajlı konu elinizdeki tüm cihazları tanıttığınız zaman bu ufaklık ile fiziksel bir temas kurmanıza gerek kalmıyor. Sisteminizin arakasında bir yerlere saklayabilirsiniz. Yaklaşık 10 metrenin üzerindeki algılama mesafesi sayesinde cihazı gözden ırak bir yere koymak mümkün…

Logitech Bluetooth Speaker Adapter, 100TL’nin altındaki fiyatı ile hayatı kolaylaştıran bir ürün. Bizim evde olduğu gibi ev ahalisinin bir internet radyosu dinlemek için bu kadar eziyet çekilir mi isyanına hem güzel bir çözüm oldu hemde eve yorgun geldiğim günlerde dinleme koltuğumda tüneyebilmem için gerekli tüm imkanları sağladı. Aynı dertlerden muzdarip tüm okuyucularımıza tavsiye ederim…

not: Daha odyofil bir ürün bakanlar Chordette Gem ailesine göz atabilirler…

Logitech Bluetooth Speaker Adapter
Desteklenen Bluetooth profili: A2DP Bluetooth Çalışma menzili: 50 fit/15 metre’ye kadar görüş alanı Ek girişler: 2 Kontroller: Bluetooth Bağlantılı 50 mm x 50 mm x 23 mm
Fiyat: 90 ila 110TL arasında değişiyor (Eylül 2014 itibarı ile)
Üretici: Logitech / www.logitech.com

Benzer Yazılar

Tags: