Oyaide DR-510 Dijital Kablo

Bu yazımızda CD çalar veya bilgisayar ile DAC arasında bağlantı için kullanabileceğiniz Oyaide DB-510 koaksiyel dijital kablo konusundaki izlenimlerimi paylaşacağım.

Bildiğiniz gibi koaksiyel kablolar RCA, BNC veya her ikisinin kombinasyonu ile sonlandırılıyor. Bu kablolar genel olarak en az 2 ayrı (veya kat) ekranlamaya sahip olmak zorunda. Yapı olarak koaksiyel kablolarda tek bir iletişim hattı oluyor. Bu hat yekpare yani solid core yapıda olmak zorunda. Bunun sebebi empedansı mümkün olduğunca stabil tutmak. Bu kabloların pazara sunulması için kabloların kapasitans, resistans gibi değerlerinde uyulması zorunlu belirli aralıklar var. Zaten farklılıkları veya kaliteyi bu aralıklardaki sapmalar ortaya çıkartıyor.

Koaksiyel kablolarda çok farklı modeller var. Buna aslında modelden ziyade standart tip demek daha doğru. Kullanım alanına göre kablonun empedansı, içerisindeki telin çapı, ekranlama tipi modeli konusunda standartlar var. Biz hifi alanında genelde 75Ohm’luk kabloları kullanıyoruz. Ancak AES/EBU sözkonusu olunca 110Ohm kablolar kullanmak söz konusu. Bu arada standart modeller var dedim ya, bunların kodları RG-6/U, RG-6/UQ, RG-7 ve RG-11/U. Bu 4 farklı tip kablonun uyumlu olması gereken standartlar ve sapmalar belli.

Oyaide tasarımcıları kablo üretiminde 5N gümüş tel kullanmışlar. Günümüzün üst sınıf dijital kablolarında gümüşü mutlaka görüyoruz. Bunun en önemli sebebi iletim katsayılarında gizli. Diğer bir çok Oyaide ürününde gördüğümüz üzere defalarca işlenen gümüş en sonunda tek bir tel haline getiriliyor ve ürünlerde kullanılıyor. Ancak kablo içerisinde bulunan telin haricinde dış ekranlama çok önemli bu tarz kablolarda.

Oyaide tasarımcıları ekranlama konusunda oldukça bonkör davranmışlar. İlk izolasyon katmanı kabloyu koruyan ve esnekliğine destek olan polietilen malzemesinden üretilmiş. Kablo hem rahatça eğilip bükülüyor hemde kopmalara karşı korunmuş oluyor. Normalde bu tarz kablolarda 2 ekran katı olması gerekirken Oyaide tasarımcıları polietilen üzerine ayrı bir bakır folyo hat, bunun üzerine de gümüş kaplamalı metal örgü şeklinde ayrı kalkan daha kullanılmış. Sonlandırma ise yine özel tüplerle yapılmış. Uçlarda ayrı bir alem; tabii ki saf gümüşten kontakt noktaları bulunan kaliteli ürünler kullanılmış. Oyaide ürünlerini inceledikçe bu tarz ayrıntılara alışıyorsunuz. Japon firma bu konularda bayağı özenli çalışıyor. Uçları yukarıdaki, metal örgüyü ise aşağıdaki fotoğrafta görebilirsiniz.

Şimdi bu kabloyu nerede kullanabiliriz? Ben testlerimi CD çalar ile DAC arasında gerçekleştirdim. Ancak bilgisayarınız özellikle de masaüstü bir modelse ses kartı üzerindeki koaksiyel çıkıştan DAC’ınıza bağlantı yapabilirsiniz. Bu günlerde DAC’larda genelde USB çıkışları kullanıyor olsak da, kaynak olarak masaüstü bilgisayar kullanan okuyucularımızın USB yerine farklı dijital çözümlere yönelmelerini tavsiye ederim. Daha ucuza daha iyi sonuçlar alabilme şansınız olabilir. En azından denemekten bir şey çıkmaz.

Oyaide DR-510 arkaplan sessizliği konusu çok çok başarılı. Kabloyu çalıştırdıkça özellikle sahne konusunda çok büyük ilerleme sağlamak mümkün.Detay seviyesi gayet yeterli ve öne çıkan bir frekans bandı yok. Tabii ki kullandığınız kaynak çok önemli. Eğer bir CD çalar kullanıyorsanız transport’unun başarısı sizin elde edeceğiniz nihai ses çok etki edecektir. Ben basit bir sistem kullanmama rağmen elde ettiğim sonuçlar yüzümü güldürdü.

Oyaide DR-510 ucuz bir dijital kablo çözümü değil. 250 Dolar artı KDV’lik fiyatı onu giriş seviyesi bir CD çalar ile DAC ile bağlantı yapmak konusunda sudan ucuz bir çözüm yapmıyor. Ancak ortalamanın üzerinde bir CD çalar veya kaliteli bir masaüstü sistemiyle harika sonuçlar alabilirsiniz. Aklıma daha önce incelediğim SOtM kombinasyonu geldi örneğin. Bu tarz bir kurulum içerisinde Oyaide DR-510 kendisine bir yer bulacaktır. Bütçesi biraz geniş meraklılar için çok iyi bir koaksiyel kablo seçeneği Oyaide.

Oyaide DR-510
75Ohm gümüş iletkenli koaksiyel kablo
Fiyat: 250 Dolar + KDV
Temsilci: Audio AVM / www.audioavm.com 

Benzer Yazılar

Tags: