Protractor Kullanımı

 

Protractor basitçe iğne ayarlarımızı yapabilmemiz için gerekli basit ama bir o kadar işlevsel bir ekipmandır. Farklı analog doktrisyenleri tarafından farklı prensiplere sahip onlarca protractor yapılmıştır. Hatta farklı kollara özel üretilmiş protractorlar ile çeşitlilik inanılmaz boyutlara ulaşmaktadır. Stevenson, Baerwald, Chpratz, Kearns, Loefgren gibi onlarca farklı protractordan Baerward tasarımı 2 noktadan kontrol edilebilir evrensel protractoru sizlere anlatmak isterim. Bu sayede konuyla ilgili basit de olsa bir bilgi sahibi olabilirsiniz. Baeward çift nokta kontrollü protractoru www.vinylengine.com adresinden indirebilirsiniz.

Hemen kullanım noktalarına geçmek istiyorum. Öncelikle yerleştirme aşaması, “C” yazan yer miin içerisine yerleştirilir. Akabinde uygun açı verilerek iğne kontrol edlir. İğnemizi kola taktık, iğnemizin paralelliğini öncelikle “A” yazan yerdeki çizgi yada çizgilere göre, kontrol ediyoruz. Amacımız iğnemizin dış hattının, yani kartuşun en dış kısmının “A” yazılı şemadaki çizgilere tam oturduğunu yani paralelliğini kontrol ediyoruz. Akabinde kolu indirelim, “A” yazılı şemadaki kırmızı noktaya tam inmesini kontrol edelim. Eğer inmiyorsa tekrar ayarlarımızı kontrol edelim. Tam kırmızı noktaya indiğinde tekrar paralellik kontrolünü yapıyoruz. Bu ilk aşamamız idi, bu noktada tam olarak iğne vidalarımı sıkmıyoruz.

Şimdi ikinci aşamada protractorumuzu tekrar yerleştirip, bu defa kol-iğne kombinasyonumuzun “B” yazılı şemadaki uyumluluğunu kontrol ediyoruz. Yine kolumuzu indiriyoruz. İğnemizin “B” yazılı şemadaki kırmızı noktaya inip inmediğini kontrol edelim. Muhtemelen inmeyecektir. Kolumuzu tekrar ayarlıyoruz ve iğnemizin paralleliğini kontrol ediyoruz. Gerekli ayarları yaptıktan sonra, son aşamamıza geçiyoruz.

Şimdi iğnemizi tekrar “A” yazılı şemaya göre, kontrol edelim. Muhtemelen ufak bir düzeltme ile optimal bulunacaktır. Bu noktada ayarımız kısa sürede bitiyor. Protractor kontrolünün ana prensipleri bunlar olsa da, diğer bir çok protraktorda da benzer bir şekilde ayar yapılır. Kısa bir alışma döneminden sonra çok rahatlıkla ayarlamalarınız yapabilirsiniz. Bu noktada mümkün olduğunca dikkatli olarak, iğneye zarar vermemeye çalışmalıyız.

Pikap ayarlamaları konusundaki makaleye ulaşmak için tıklayınız

Hakan Cezayirli

Benzer Yazılar

Tags: