Stereo Mecmuası 2016 Değerlendirmesi

2016 senesi hepimiz ve ülkemiz için hemen her açıdan zorlu bir yıl oldu. Bir yandan ekonomik koşulların ağırlaşması, bir yandan artan terör olayları, burnumuzun dibindeki savaşlar derken doğruyu konuşmak gerekirse pek hatırlamak istemediğimiz bir sene oldu.

Stereo Mecmuası açısından 2016 senesi çok güzel geçti. Bir çok arkadaşım ve okuyucularımız, çoluk çocuğa karışınca müzik dinlemek bile çok zor oluyor, Stereo Mecmuası’nı ne yapacaksın diye sormuşlardı. Bende devam edeceğini umuyorum demiştim. Şahsım adına bir yandan ufaklığın büyüme süreci bir yandan da babamın rahatsızlığı oldukça fazla vaktimi aldı ama hobilerime sırtımı dönersem hayatın benim için daha fazla da zorlaşacağını bildiğimden şimdiye kadar ne yapıyor isem aynı şekilde hayatıma devam etmeye çalıştım. Deli gibi müzik dinledim, kitap okudum, bilgisayar oyunu oynadım ve yine cihazları kurcalamaya devam ettim. Normalde bana gelen cihazları günlerce dinleme odamda tutabiliyor iken, bu sene evde gezen küçük canavarın her şeye zarar verme potansiyelini gözönüne alıp, cihazları oradan oraya taşımak zorunda kaldım. Bu biraz yorucu oldu ama firmaların bizlere güvenip gönderdiği, sene sonunda alt alta koyup hesapladığınızda binlerce Lira tutarında ürünü, en ufak bir çizik bile olmadan geri göndermeyi başardık. Her zaman söylüyorum bu kolay bir operasyon değil. Neredeyse 10 senedir bu insanlar, Stereo Mecmuası’na güvenip ürünlerini emanet ediyorlar. Gerekli ihtimamı göstermek tabii ki boynumuzun borcu… Allah’a şükür, bu senede herhangi bir sıkıntı yaşamadan tüm bu ürün gidiş gelişini ve test süreçlerini başarı ile geçirdik.

2016 yılında her sene olduğu gibi hemen her fiyat aralığında ürünler inceleyip deneyimlerimizi sizlerle paylaştık. Bu sene ağırlıklı olarak DAC’lar ve pikaplar olmak üzere, hoparlörlerden kablolara, amplilerden CD çalarlara kadar merak edilen ve benim de göz atmayı istediğim ürünlerle alakalı ayrıntılı incelemeler paylaşmaya çalıştık. 2016 yılında mobil cihazlara yönelik içeriğe de özellikle eğildik. Cep telefonları ve yazılımlar konusunda yeni senede yeni içerikler üretmeyi planlıyoruz. Kulaklıklara da biraz daha fazla ağırlık vermeye çalışacağız…

Hemen her yıl olduğu gibi yine eleştiriler aldık bol bol. Bunlardan bir çoğunu değerlendirip kendimizi geliştirmek için bir fırsat olarak görüyoruz ve makul mantıklı eleştiriler için teşekkür ediyoruz. Eleştirilerin çok az bir kısmında ise senelerdir duyduğumuz hikayeler devam etti; ana fikri para için her ürüne olumlu yazı yazan insanlarsınız hikayesi. Ben her zaman böyle düşünen insanlara buyrun bir site açın, siz yazın biz keyifle okuyalım diyorum. Ne hikmetse bu sene de bahsi geçen tarz insanlar mahlaslarının arkasına sığınıp nefretlerini kusup, boş boş oturmaya devam ettiler.

Benim şahsım adıma çok önem verdiğim DIY yani kendin yap konusunda 2016 senesi güzel bir yıl oldu. 2016 yılı içinde gerçekleştirdiğim bir pikap restorasyonu projesi ile bende bu dünyaya her zaman olduğu gibi müdahil olmaya çalıştım. 2016 senesinin sonlarında yapmaya başladığım bir kulaklık amplisi ve DAC’ı yeni senede sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Çevremde gördüğüm kadarı ile bir çok insan sene boyunca başarılı projelere imza attı. 2017 senesinde bu projelere de yer vermeye çalışacağım. Bir ince çizgiyi buradan tekrar hatırlatmak istiyorum. Emek verip, ter döktüğümüz her proje çok değerlidir ancak bazen olayın şirazesi kaçıp fazlaca iddialı şeyler yazıp çizebiliyoruz. Bunu bir noktaya kadar normal karşılıyorum. Ancak DIY konusunu bir ticaret faaliyeti haline getirip, övgü olayının dozajını kaçıran gruplara dikkat çekmek isterim. DIY karşılıklı yardımlaşma, bilgi ve deneyim paylaşmak demektir, olayı ticaret boyutuna getirdiğinizde bunun ismi DIY olmaktan çıkar ve farklı gereklilikler ortaya çıkar. Aman dikkat!

2016 yılı içerisinde tek ilgilenemediğim Stereo Mecmuası bölümü forumlarımız idi. Fazla yazı yazmadan olan biteni takip etmek istedim. Yazıp çizme ve özellikle de tartışma kültürü açısından medeni ölçülerden hala uzak olduğumuzu ne yazık ki görüyorum. 2017 senesinde şirazesinden çıkan tartışmalar ve çıkan kavgalara en ufak bir müsamaha göstermeyeceğiz. Bu arada bazı insanların ne kadar bencil olabildiğini de görmek beni üzdü doğrusu. Ey Hakan Bey, ya şunu yaparsın yoksa SM Forumlarını terk ediyoruz diyenlerden, bebek büyümüştür artık gelin forumu idare edin diyenlere kadar garip eleştiriler de aldık. İşin en acı tarafı o bebek büyümüştür yorumunu okuduğum gece, hastanenin yoğun bakım ünitesinde babamın başındaydım. Girip iki satır yazmamak için kendimi zor tuttum doğrusu. Stereo Mecmuası sadece ve sadece bir hobi sitesi. Bakmam ve ilgi göstermem gereken bir ailem, ticaret yapıp geçindirmem gereken bir evim var. Tıpkı herkes gibi. Stereo Mecmuası’nın yazar ekibi ve forumlarına gönülden katılan insanlar kimsenin uşağı, kimsenin hizmetçisi değil. Bir şey yazdığınızda, bir soru sorduğunuzda veya bir işiniz düştüğünde lütfen bir süre bekleyin. İlla ki sorunuz cevaplanır, sorununuz çözülür. Hayat memat meselesi değil ya… Sadece biraz empati ve biraz sabır….

SM Müzik sitesi açısından bana sorarsanız müthiş bir yıl oldu. Bir önceki senenin 2 katı daha fazla yazı yayınlamayı başardık. İşin en sevindirici yanı bu sene yayınlanan bir çok yazı içerik yönünden çok çok zengin idi. Bu sene sevgili Tolga uç noktalardaki albüm incelemeleri, Tamer Tekelioğlu harika biyografik rock ve blues albüm eleştirileri ve Aykut Öğer noksan olduğumuz Funk, Soul ve R’n’B gibi alanlarda okuyucularımız için müthiş yazılar kaleme aldılar. Kendilerine destekleri için bir kez de buradan teşekkür etmek isterim. Rahat durmayıp Caz Tarihinin En İyi 25 Albümü ve Stevie Wonder’ın Olgunluk Dönemi gibi uzun soluklu yazı dizilerini de yayınlamaya başladık ve varolan  yazı dizilerine ekler yapıldı. Sene ortasında Müzik Sitesini yeniden tasarlayarak kapsamlı bir düzenleme yaptık. 2017 senesinde tasarım daha da olgunlaşacak.

Stereo Mecmuası’nın eğlenceli yüzü kendi bloğumda da 2016 senesi oldukça hummalı çalışmalara sahne oldu. Belki tasarım anlamında bir şey fark etmemiş olabilirsiniz ancak kapsamlı iyileştirmeler yapıldı. Geniş kitlelere hitap eden Plak Koleksiyoncusunun Rehberi gibi yazı dizileri devam ederken, göreceli eğlenceli içerik girişlerini unutmadım tabii ki. Kendi bloğumda amacım canım sıkkın olduğunda birkaç dakika gezinip kafamı dağıtmak olmuştur her zaman. Umarım sizler içinde bu amaca ulaşmışımdır…

2016 senenin son aylarında her zamanki sürprizimizi yapıp bir de e-dergi yayınlamayı başardık. 30. sayımız olarak lanse ettiğimiz e-dergimiz, Müzik sitemizde yayınlanan Caz Tarihinin En İyi 25 Albümü yazılarının tamamen elden geçirilmiş hali denilebilir. Kapağından içeriğine kadar bence çok güzel bir sayı oldu. Hatta tasarım anlamında şimdiye kadar ki, en güzel e-dergimiz diyebilirim. Hazır yeni bir e-dergi yayınlamışken, eski sayılarımızın kaybolan linklerini elden geçirip, tüm sayılarımızın bilgi sayfalarını güncelledik. Bazı sayılarımızın hala okunduğunu hala indirildiğini görmek inanın çok mutlu edici. Stereo Mecmuası Sayı 29 “Analog Özel” ise tüm zamanların en çok indirilip okunan sayısı olarak kalmaya devam ediyor…

10. yılımızda aynı şekilde devam etmeyi umuyoruz. Sıhhat ve sağlığımız yerinde olduğu sürece Stereo Mecmuası bir şekilde yaşamaya devam edecek. 2017 için bazı planlarımız, bazı düşüncelerimiz var. Ancak 2017 senesinin daha ilk gününde ülkemizde yaşanan olaylara bakınca bunların ne kadarını hayata geçirebiliriz bilemiyorum. Tek bildiğim şey, bu karanlık günlerde müzik hepimiz için sığınılacak bir liman ve bunları dinlemek için kullandığımız cihazlar kafamızı dağıtabilmek için  harika birer yardımcı.. Ne olursa olsun hobilerimizin kıymetini bilelim. Onlara 2017 senesinde çok ihtiyacımız olacak gibi…

Benzer Yazılar