Hifi Sistemlerde Kablo Yönetimi

Hifi dünyasında en zorlandığımız konuların başında sanırım kablo yönetimi geliyor. Sistemlerimizde cihaz sayısı arttıkça, kablo sayısı da artıyor. Bu artışın sonunda başımıza gelen işin tam tanımı hengame. Bir çoğumuzun sisteminin arkası karmaşa durumdadır sanırım. Bunun ses açısından belirli sıkıntılara yol açtığını zaten biliyoruz. Ancak işi bununla kalmıyor ne yazık ki. Elektrik tozları kendisine çekince bazen binlerce Dolar harcadığımız kablo yığınlarının çevresi bir toz ve kir deryasına dönüşüyor. Tüm bu hengameden kurtulmanın bir yolu var, o da mesai harcayıp bu kabloları bir düzene sokmak.

Buradaki bir diğer sıkıntımız ise kabloların uzunlukları ve kalınlıkları. Belki kısa ara bağlantı kabloları veya hoparlör kabloları kullanabilirsiniz ancak iş elektrik kablolarına gelince bir çok üretici 1M ve üzerindeki uzunlukları öneriyor. Bazen bu öneriler 2M’lere yaklaşabiliyor. Eğer priz sisteminiz cihazlarınıza yakınsa ve birden fazla cihazınız varsa bu durum kablo hengamesini ortaya çıkartmakta ilk adım oluyor. Yani hifi dünyasında ne kadar kısa kablo o kadar daha iyi ses konusu her zaman ggeçerli değil özellikle de elektrik kablosu söz konusu olduğunda.

Sizlere ne yapacağınızı söylemeden önce aslında ne yapmamanız gerektiğini söyleyerek başlayabilirim. Uzun kablolarınızı  “gözüm görmesin” diyerek sarıp bir yumak haline getirmeyin veya çeşitli yapı marketlerde satılan “kablo düzenleyicileri” kullanarak bir arada toplayıp ortadan kaldırmaya çalışmayın. Amacımız düzenleme yaparken kabloların birbirine en az temas edeceği şekli bulmak. Bununda yöntemi aslında çok basit;  kablolar geçiş sırasında birbirini kesmek zorunda ise bunu dikey şekilde yapın. Bu sayede kablolar birbirlerine en az şekilde temas edecektir. Özellikle elektrik kabloları ile diğer tüm kabloları bu şekilde düzenlemeye çalışın.

Sistemdeki tüm kabloları düzenlemenin en ucuz ve etkili yolu yukarıda gördüğünüz plastik kablo düzenleyicilerden kullanmak. Bu kablo düzenleyiciler aslında farklı kabloları içerisine alıp hepsini beraber taşımak için kullanılıyor ancak biz bu aparatları bu şekilde değil dikey olarak kullanacağız. Sisteminizi koyduğunuz standın arkasına bu düzenleyicileri bir şekilde monte edebilirsiniz. Çift taraflı bant, vida vesaire bir yöntemle bu düzenleyiciyi mobilyanıza monte edebilirsiniz. Bu düzenleyicilerin ucuz olmasının yanında kolay şekillendirilebilmesi de bir diğer avantajları. Basit bir falçata ile dahi gerekli uzunlukta kesip kullanabilirsiniz. Aşağıda bu basit düzeneği nasıl kullanabileceğimize yönelik bir kaç çizim bulacaksınız.

Bu bahsettiğim plastik kablo düzenleyiciler normalde bilgisayar sistemlerinde daha doğrusu ağlarda yandaki çizimde olduğu gibi kullanılırlar. Farklı noktalardan farklı kablolar bu sistemin alt veya üstündeki delikli kısımlar kullanılarak kablo toplayıcının merkezine girerler ve hep birlikte başlangıç veya bitiş noktasına doğru ilerlerler. Ancak biz normal kullanım senaryosunu kullandığımızda hiç arzu etmediğimiz şekilde tüm kablolar birbiri ile tamamen temas halinde olacaklar. Ki hatırlayacağınız üzere bizim asıl amacımız kabloların birbirleri ile minimum temasını sağlamak. Burada yapabileceğiniz şeylerden bir tanesi bu kablolar arasına bir malzeme kullanarak birbirleri ile temasını önlemek. Bunun için örneğin strafor köpük tarzı bir malzeme kullanabilirsiniz. Ancak bununla hiç uğraşmadan bir olaya farklı bir boyuttan bakalım.:)

Farklı bir boyuttan bakalım derken yatay yerine dikey kullanımdan bahsediyorum. Plastik kablo düzenleyiciyi yatayda kullanmak yerine kablolarımızı bir tutucu olarak görüp tüm kabloları orta taşıma bölümünü kullanmadan sadece dikey eksendeki delikleri kullanarak taşıdığımız zaman kabloların birbirleri ile temasını önlemiş oluyoruz. Diyelim ki,  yandaki çizimdeki sarı kablonun sol tarafa devam etmesi gerekiyor. Orta merkezden bu sarı kabloyu sağ tarafa doğru geçirdiğiniz zaman yeşil ve kırmızı noktayı sadece birer noktadan kesmiş olacaktır. Böylelikle arzu ettiğimiz gibi bu tarz bir çözümde kablolarımızı daha üst bölümlere minimum temas ile taşımak mümkün olur gibi gözüküyor.

Ancak hayat tabii ki bu kadar kolay değil. Eğer kablolarınızın bir kısmı diğerlerinden uzun ise bir şekilde sorun devam edecektir. Bu noktada yapılacak en mantıklı olay uzun olan kabloları  Plastik kablo düzenleyici içerisinde birden fazla kez gezdirmek. Yandaki çizimde dikkat edeceğiniz gibi sarı kablo diğerlerinden daha uzun ve kablo tutucunun birden fazla deliğini kullanarak kabloyu kendi içinde ve diğer kablolar ile temas etmeden uzunluğunu adım adım azaltarak geçirmek mümkün. Eğer standınız müsait ise bu plastik düzenleyicilerden bir kaç tane kullanarak kablolarınızı hem daha sağlam hemde daha düzenli tutabilirsiniz.

 

Bu plastik düzenleyiciler sayesinde sisteminizdeki tüm kabloları ki bunun içerisine ara bağlantı kabloları ve elektrik kabloları da dahil olmak üzere çok kolaylıkla düzenleyebilirsiniz. Meraklılar benzer formdaki düzenleyicileri arzu ettikleri farklı malzemeden DIY yani Kendin Yap projesi olarak bile üretebilirler. Farklı ahşaplar veya Delrin gibi malzemeler ile hem kablolarınızı düzenleyen aynı zamanda titreşimleri absorbe eden çözümler yapabilmek mümkün! Ancak bu hali bile gayet iş görüyor ve maliyeti neredeyse yok denecek kadar ucuz!

Diğer bir sorunumuz ise hoparlör kabloları başta olmak üzere zeminde bulunan diğer kablolar. Bu kabloları bir düzene sokabilmek üzere üretilmiş ürünlere kablo kaldıracı deniyor. Bunların titreşimleri önleyen basit versiyonlarından estetik olarak harika görünenlere kadar geniş seçenekler var. Maddi durumunuz veya buna ayırabileceğiniz bütçeniz doğrultusunda arzu ettiğiniz bir tanesini seçebilirsiniz. Ancak illa ki bu iş için üretilmiş özel ürünleri kullanmanıza gerek yok. En basit haliyle bir yapı markete giderek arzu ettiğiniz tahtadan uygun boyutlarda kesim yaptırarak pekala kablo kaldıracı olarak kullanabilirsiniz. Titreşim etkisi için altlarına kauçuk ayaklar kesebilir veya yaratıcılığınıza kalmış şekilde farklı çözümler üretebilirsiniz. Bu kablo kaldıraçlarını hem hoparlör kabloları hemde elektrik kabloları ile kullanabilirsiniz.

Ancak olay her zaman bu kadar basit olmayabiliyor. Eğer çok uzun bir kablonuz var ise ve haklı olarak kesip biçmek işinize gelmiyorsa bu tarz kablo kaldıraçlarından çok sayıda kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Bu da en basit temizlikte bile ortalığın allak bullak olmasına sebep olacaktır. Ayrıca ev sinema sistemlerinde de yine uzun kablolar kullanmak zorunda kalınabiliyor. Bu durumda yine yukarıda bahsettiğim plastik kablo düzenleyicileri kullanabiliriz. Yandaki çizimde “A” ampliden çıkan ucu “B” ise hoparlöre giden ucu temsil ediyor. Bu kablo düzenleyicileri kullanarak uzun bir kabloyu bu kablo düzenleyici içerisinde gerekirse birden fazla kez dolaştırarak kabloların bir topak olmadan birbirleri ile temas etmesini önleyebilirsiniz. Kabloyu tam ters yöne döndüreceğiniz  zaman isterseniz bir taraftan dışarı çıkartıp diğer taraftan içeri sokabilirsiniz. Eğer kablolarınız çok kalın değil ise merkez bölümde tercih edeceğiniz bir malzeme kullanarak teması önleyebilirsiniz. Benim önerim kolay şekillendirilebilmesi ve bulunabilmesi sebebi ile yine strafor denilen köpükleri kullanmak.

Bu kablo kanallarının en üstteki çizimdeki görülebileceği üzere bir koruma kapağı da olduğundan belirli bir ölçüde korumada sağlayabiliyorlar. Eğer standınız duvara yakın ise bu parçayı duvara monte edebilirsiniz. Eğer imkan yok ise zemine sabitlemeniz gerekebilir. Bunun için vida kullanmak istemezseniz kullanacağınız en güzel malzeme “Uhu-Tak” denilen malzeme olacaktır. Sağlam olması için biraz(cık) bol kepçe kullanarak zemine bu düzenleyiciyi sabitlemeniz mümkün. Ağır bir darbe almadıkça yerinde duracaktır…

Umarım bu mini rehber sizde de bir fikir uyandırmıştır. Aklınıza gelen başka çözümleri aşağıdaki yorum kutucuğuna yazabilir veya forumlarımızda arzu ederseniz fotoğrafları ile paylaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Tags: