Fransız Elmasları, Carat Audio

 

Fil Elektronik tarafından bir süre önce deneme amaçlı ithal edilen Fransız Inovadis firması bünyesindeki Carat Audio ve Highland Audio firmalarının tüm ürünleri ithal edilmişti. Grubun Norstone adı altında ürettiği aksesuar ürünlerinin de bir kısmı ithal edimişti. Firmanın denemelerinin bitmesinin ardından satışa da başlandı. Fil Elektronik’e giderek merak ettiğim komponentleri test ettim. Testte Carat Audio’nun A-57 entegre amplifikatörü, C-57 CD okuyucusu ve T-57 Tuner’ını, Highland Audio’nun Oran serisi hoparlörlerinden, 4301 raf tipi ve 4305 kule ipi ürünlerini, Norstone firmasının Bergen rack sistemi, bakır-gümüş karışımı hoparlör kabloları kullanıldı.

Carat Audio A-57 amplifikatör standart ölçülere sahip oldukça şık bir amplifikatör. Ürünün dış kasasını oldukça ağır bir şasi ile oluşturuyor. Siyah renkte ve üzerinde Carat Audio logosu işlenmiş. Ön kısmında ise, sertleştirilmiş cam kullanılarak, oldukça güzel bir görüntü elde edilmiş. Tüm ışıklandırma mavi ve turkuaz rengi tercih edilmiş. Ses kontrolörü ve diğer düğmeler ise metal tercih edilmiş. Ürünün dış görünüşüne gösterilen özen çok üst düzeyde. Hi-Fi forumlarımızda firmanın ürünlerinin Fransız Elmasları olarak adlandırılmasında gerçekten doğruluk payı var. Üründe beğendiğim özelliklerden bir tanesi, tüm ekranların ışıklarının uzaktan kumandası vasıtası ile kapatılabilmesi. Ürün kanal başına 80 Wattlık çıkış gücüne sahip. İç yapısında oldukça büyük boyutlu bir troidal trafo kullanılmış. Push-pull yapıdaki ürünün içerisinde, oldukça kaliteli komponentler kullanılmış. Sanken 2SC3264 ve 2SA1295 transistörlerden, belli bir seviyenin üzerindeki kapasitörlere kadar olabildiğince yüksek kaliteli bileşenler kullanılmış. Burada ürünün fiyatının mümkün olduğunca rekabetçi olmasına rağmen, bileşenlerin mümkün olduğunca kaliteli seçilmesi ürünün genel ses kalitesine da olumlu etki ediyor.
Amplifikatörde, 4 giriş, bir pikap girişi ve MP3 girişine yer verilmiş. Pikap girişinde, seçilebilir MM ve MC girişlerine yer verilmiş. MP3 girişi ise ön panele yerleştirmiş. Mini jack kullanarak direkt giriş sağlanabiliyor. Ön panelde ayrıca, kulaklık çıkışı da eklenmiş. Ürünün arka kısmında, birlikte ve tek tek kullanılabilir 2 hoparlör çıkış seti bulunuyor. Elektrik kablosu da çıkartılabilir şekilde tasarlanmış. Amplifikatörün geniş ekranından, balance, bas ve treble ayarları da dahil olmak üzere yapılan işlemlerle ilgili bilgi veriliyor. Tüm bu işlemlerin uzaktan kumanda ile yapılabilmesi önemli bir avantaj.

rünün genel ses kalitesi, fiyatına göre oldukça iyi. MM pikap katı, hum yaratmadan belli bir seviyede ses kalitesi sunuyor ama benim tercihim yine de stand alone bir ünite olurdu. Amplifikatör, 8 Ohm’da 80 watt nominal güç sağlayabilse de, teknik değerlerde yer verilmemiş olan damping faktörü biraz düşük. Bir üst segmentteki ürün gruplarına göre, sesteki detay konusunda bir miktar düşüklük olsa da, iyi bir kaynak kullanımı ile, ses kalitesinde bariz bir yükselme sağlanabiliyor.

Bu ürün, ilk amplisini ekonomik bir ürün grubundan seçmek isteyenler açısından önemli bir seçenek olabilir. Genel anlamda fiyat/performans oranının bana göre başarılı olduğunu söyleyebilirim.

Firmanın CD okuyucusu olan C-57, yapısal anlamda A-57 amplifikatör ile benzer özellikleri taşıyor. Yine siyah metal şasi üzerinde Carat logosu, ön paneldeki sertleştirilmiş cam panel, metal düğme ve çekmece, bu ürünü de oldukça şık hale getirmiş. Ürünün en şaşırtıcı kısmı, elektronik devrelerin yine belli bir fiyat skalasında tutulmuş olmasına rağmen, oldukça kaliteli seçilmiş olması. Burr-Brown PCM1732 24 bits/96kHz DAC transistörleri, Burr-Brown OPA2134 çıkış katı ve Asatech marka mekanik ilgi çekiyor. Ürünün içerisinde iki farklı trafo seti kullanılmış. Bir tanesi, kontrolörler ve ekranların elektrik beslemesini üstlenirken, diğeri kalan elektronik devrelerin beslemesini üstleniyor. Tüm bu kaliteli yapım yaklaşımı, CD okuyucunun fiyatını giriş seviyesi ile orta fiyat segmenti arasındaki bir noktaya yerleştiriyor.

Ürün sadece CD ve varyasyonlarını okuma kabiliyetine sahip. SACD okuma kabiliyeti yok.

Ses kalitesi anlamında, ilk önemli nokta ürünün yanma süresine çok olumlu yanıt vermesi. Tüm gün boyunca yaptığım dinlemelerde, sesin öğleden sonra oldukça gövdelendiğini ve detaylandığını gözlemledim. Bu ürün, belli bir kalitenin üzerinde ve özellikle orta-giriş seviyesi kullanıcıları hedefliyor.

Her iki ürünün birlikteliğinde ise, oldukça güzel bir sinerji ortaya çıkıyor. Ürünlerin içerisinden Norstone’un interconnectlerininde çıkması ve gayet olumlu bir etki yapması ayrıca bir avantaj. Tüm bunlara yine aynı grubun bünyesinde üretilen Highland hoparlörler de eklendiğinde oluşan sinerji, gayet olumlu. Tüm komponentlerin birleşimde ortaya çıkan fiyat ile alınan hem görsel hemde sessel kalite tatmin edici. Tüm bu ürünlerin asıl hedef kitlesi yukarıda yazdığım gibi, müzik dinlemek için giriş-üst ve orta-alt segmentte bütçe ayıran kullanıcılar. Ürünlerin, özellikle de hoparlörlerin WAF faktörleri oldukça yüksek. Hem çok şıklar hemde oldukça ince yapıdalar. Gelecek sayımızda Highland Audio’nun 4301 modeli raf tipi hoparlörü kapsamlı bir karşılaştırmalı teste sokmayı planlıyoruz. D’Appolito tasarımını kullanan hoparlörlerin fiyat/performans oranları gerçekten dikkat çekici.

Üretici: Carat Audio
Türkiye Dağıtıcısı: Fil Elektronik
Satış Fiyatı: A-57 750 Euro, C-57 580 Euro

Carat Audio A-57 entegre Amplifikatör
Güç: 2 x 80W / 8? – 2 x 150W / 4?
Frekans Cevabı:15 Hz – 70 kHz +0/-1dB
Sinyal/gürültü Oranı:>110dB (@1kHz)
Çıkışlar: Speakers A / B ; Headphone
Girişler: Phono (MM/MC), CD, Tuner, Aux, Tape, MP3
Ayarlar: Bass, Treble, Balance
Ağırlık: 10,2 kg

Carat Audio C-57 CD Okuyucu

Hakan Cezayirli

Benzer Yazılar

Tags: