Steljes Audio MS2 Music Streamer

Bugün müzik dinlerken hayatımızı gerçekten kolaylaştırma iddiasında olan Steljes Audio MS2 Music Streamer’dan sizlere bahsedeceğim. Bu basit ürün eğer sisteminizde herhangi bir kablosuz iletişim imkanı yok ise o özelliği kazandırmasının yanında DLNA desteği ile stream özelliğinin de eklenmesini sağlıyor. Yakın geçmişte benim de Mecmua’da sıklıkla üzerinde durduğum bluetooth teknolojisi yerine Wi-Fi bağlantısını kullanıyor. Geçtiğimiz Google etkinliğinde bu tarz cihazlar tanıtılmış ve Chromecast Audio isimli sevimli cihaz bizzat Google tarafından meraklılara sunulmuştu. Peki neden teknoloji dünyası yavaş yavaş bluetooth’u terk ediyor.

Bunun üç önemli sebebi var. Birincisi ve en önemlisi, bluetooth bağlantısının şarja olan etkisi. Özellikle telefon ve tabletlerimizi kullanırken bluetooth üzerinden müzik gönderme çalıştırdığımız zaman normalden daha fazla şarj harcanıyor. Wi-Fi bağlantısına geçiş ile zaten sıkıntılı olan şarj yüzdelerimizi daha az harcayacağız. İkinci konu, menzil sorunu. Kurduğunuz bluetooth bağlantılarında çoğu zaman mesafe konusunda sıkıntı yaşanıyor. Geçtiğimiz günlerde mercek altına aldığım ML-30HD gibi cihazlara eklenen antenler sayesinde bu sorun bir ölçüde aşılabilse de, Wi-Fi bağlantılar ile kıyasladığınız zaman menzil gerçekten çok çok az. Üçüncü konu ise bluetooth bağlantının taşıyabileceği veri oranının kısıtlı olması. Önümüzdeki aylar ve yıllarda hifi dünyasında da, Wi-Fi bağlantısı üzerinden müzik çalmanın daha geniş bir kullanım alanı bulacağını söylersem sanırım doğru bir tespit olacaktır.

Son derece makul mantıklı boyutlarda olan Steljes Audio MS2 Music Streamer, 30 x 120 x 130mm boyutlarında. Siyah bir kasaya sahip olan ürünün yanından geçen beyaz şerit modern bir hava katmış. Cihazın üst kısmında 3 adet tuş ve bir adet bildirim ışığı bulunuyor. Cihazı uykuya geçiren düğme, bir adet çal tuşu ve farklı özellikler arasında geçiş yapabildiğiniz “mod” tuşu. Cihazın bağlantı durumu ise bildirim ışığı üzerinden kontrol edilebiliyor. Aslına bakarsanız bu düğmeler ile hiç işiniz olmayacak. Cihazın tüm özellikleri hatta kapatma bile cep telefonu veya tabletinize yükleyebileceğiniz UNDOK isimli yazılım ile kontrol edilebiliyor. Apple App Store ve/veya Google Play Store’dan indirebileceğiniz UNDOK yazılımı son derece kolay bir şekilde cihazınıza istediğiniz şekilde hükmetmenizi sağlıyor.

Cihaz internet radyoları, Spotify, DLNA desteği sayesinde ağ üzerinde bulunan müzik dosyalarını çalabilme ve cihazınız üzerindeki medyayı oynatabilme özelliklerini sunuyor. Bu tarz cihazların kurulumu konusunda sıkıntı yaşayanlar için ürünün temsilcisi Sigma Ses kapsamlı bir Türkçe kullanım kılavuzunu da kutu içeriğine eklemiş.

Cihazın arkasında eğer modem/router’ınız destekliyorsa WPS bağlantıyı aktive eden bir tuş ve cihazın tüm ayarlarını sıfırlayan bir “reset” tuşu eklenmiş. Hemen yanında 3,5mm stereo çıkış bulunuyor. Eğer benim gibi bu cihazı amplifikatörünüze bağlayacak iseniz bir tarafı çift RCA diğer tarafı ise 3,5mm olan bir kablo kullanmalısınız. Eğer aktif hoparlör ile kullanacaksanız direkt olarak 3,5mm bağlantıyı tercih edebilirsiniz. Cihazın sağ bölümünde ise optik çıkışa yer verilmiş. Bu çıkışı aslında bir DAC’a bağlayarak kullanabilmeniz tabii ki mümkün. Bu noktada ses kalitesinde de ciddi bir kazanım elde edebilirsiniz.

En sağda ise elektrik girişi bulunuyor. Kutu içeriğinde gayet küçük boyutlu bir adaptör yeterli kablo uzunluğunda bulunuyor. Cihaz ortalıklarda gözükmesin isterseniz müzik sisteminizin derinliklerine saklayabilmeniz mümkün. “MS2” çalışmak için çok az elektrik ihtiyacı duyduğu için hem adaptör hemde cihazda uzun saatler boyunca herhangi bir ısınma tespit etmedim.

Cihazın kurulumu gayet basit. UNDOK yazılımı ve kullanım kılavuzu size adım adım kurulum için yönlendiriyor. Wi-Fi ağınızın şifresini girerek kurulum tamamlanıyor çok kısa sürede. Bir şeyleri yanlış yaparsanız cihazı resetleyip yeniden başlayabilirsiniz. Cihazın en hoşuma giden özelliklerinden bir tanesi 802.11a/b/g/n Wi-Fi standartına uygun olması. Alışageldiğimiz 2.4GHz yerine 5GHz hızını da kullanabiliyorsunuz. Tabii ki bunun için evde kullandığınız modem/router ve diğer cihazların desteklemesi gerekiyor. Pratikte bir faydası var mı diye sorarsanız, duruma göre değişmekle beraber, pek faydası yok. Ancak önümüzdeki yıllarda tüm cihazlar bahsi geçen standartları destekleyeceğinden streamer cihazınız şimdiden günceli yakalamış durumda.

Kurulumun ardından artık cihazı kurcalamaya başlayabiliriz. Öncelikle şunu söyleyeyim, çok ayrıntılı bir detay veya çözünürlük odaklı bir testten ziyade size kullanıcı deneyimlerimi anlatacağım. Şahsım adına ben bu tarz cihazları ses kalitesinden önce kullanım kolaylığı sebebi ile seviyorum. Amacımız Spotify veya internet üzerinden dinleyeceğimiz radyolarda üst sınıf ses seviyesi yakalamak ise, optimize edilmiş bir bilgisayarı bir DAC ile eşleştirerek kullanmak. Veya müzik dosyalarınızı olabilecek en iyi kalitede çalmak isterseniz yine optimize edilmiş bir bilgisayar, uygun bir müzik çalar yazılımı ve DAC kullanmalısınız.

Burada ise amacım diğer bir oda içerisindeki müzik dosyalarımı, yerimden kalkmadan çalabilmek ve tıpkı bluetooth bağlantıda olduğu gibi telefonunuzdan internet radyosu ve Spotify gibi hizmetleri sorunsuz şekilde kullanabilmek.

Ben denemelerime internet radyoları ile başlıyorum. UNDOK yazılımında bir çok streamer cihazda alıştığımız gibi her türlü imkan var. Müzik türüne göre internet radyosu aramaktan kendi favori listelerinizi oluşturmaya kadar tüm ihtiyaçlarınız karşılanmış. Internet radyolarında ses  kalitesini belirleyen şeylerden en önemlisi yayın yapan istasyonun yayın özellikleri. Zaman içerisinde farklı radyoları deneyerek zaten kendinize bir favori listesi oluşturuyorsunuz. Ben denemelerimde hem aradığım radyo kanallarını çok rahat buldum hemde kablosuz bir bağlantı söz konusu olunca elde ettiğim ses kalitesinden mutlu kaldım.

Eğer kullanıcısı iseniz, Spotify dinlemek ise Spotify Connect özelliği sayesinde çok rahat. Kullanıcı adı ve şifrenizi girdiğiniz anda hemen tüm ayarlar elinizin altına geliyor. Ben uzun zamandır bir Spotify üyesiyim ve elde ettiğim ses beni mutlu ediyor. Aslında ses kalitesinden ziyade elimin altında istediğim anda ulaşılabilir binlerce albüm olması ve telefonumdan herşeyi kumanda edebilmeyi seviyorum. Arzu ettiğim zaman hizmetin sunduğu çözünürlükten tam olarak yararlanmak için bilgisayarımı kullanıyorum ama çok çok nadir bu durum.

Evin bir köşesindeki bilgisayarınız veya NAS cihazınızdaki müzik dosyalarını çalmak Wi-Fi bağlantısı sayesinde gayet basit. Paylaşılan dosyalarınızı UNDOK yazılımı görüyor ve istediğinizi bir parmak hareketi ile çalabiliyorsunuz. Muhtemelen en iyi ses kalitesini bu şekilde alabilmeniz mümkün. Aslında bu senaryoya odaklanmış özel cihazlarda pazarımızda bulunuyor. Özellikle ses  kalitesine odaklanmış modelleri hatta 32Bit DSD dosyalarını taşıyabilen teknoloji harikası cihazları edinebilmek mümkün. Tabii ki bu durum size ek bir cihaz ve maliyet olarak dönüyor. Eğer amacınız maksimum ses kalitesini elde etmek ise, MS2 sizin için uygun cihaz değil. Ancak çok makul bir fiyat karşılığında bir DLNA streamer istiyorsanız işte o zaman uygun yerdesiniz.

Cihazınızın yani telefon veya tabletinizdeki müzik dosyalarınızı göndermek konusu da gayet işlevsel. En büyük güzellik ise bluetooth menzil kısıtlamasından kurtulduğunuz için odalar arası müzik çalabilme kabiliyetinizin olması. Hatta bahçeli bir eviniz var ise, çalacağınız müziği oturduğunuz yerden istediğiniz gibi kontrol etmek büyük bir keyif olacaktır. Allah nasip kısmet ederse gelecek yaz, bende bluetooth teknolojisinden Wi-Fi teknolojisine geçiş yapacağım yazlığımda.

Steljes Audio MS2 Music Streamer ülkemizde 85 Euro Ekim 2016 itibari ile KDV hariç 85 Euro fiyat etiketine sahip. Geçmişte sisteminize kablosuz müzik çalabileceğiniz farklı aksesuarları da incelemiştik. Tabii ki tüketici elektroniği firmalarından gelen bu ürünler MS2’nin neredeyse yarı fiyatına hatta daha azına satılıyor. Ancak MS2, Wi-Fi üzerinden erişim kurması ve yazının başında belirttiğim avantajları oturma odanızı getirmesi ile aradan sıyrılıyor. Buna ek oalrak gerçekten kolay kullanılır ve becerikli UNDOK yazılımı sayesinde sadece bir kablosuz müzik aktarıcı değil, başlı başına bir streamer olarak kullanılabiliyor. Spotify Connect desteği benim için bir diğer artısı. DLNA desteği sayesinde ağ üzerindeki müzik dosyalarınızı çalabilmekte ürünün bir diğer artısı. Tüm bunlarda elde edilen ses kalitesi bu tarz bir cihazdan bekleyeceğimiz hatta bir tık üzerinde.

MS2 “ses kalitesinden” ziyade “sefa kalitesine” odaklanmış aralarında benimde bulunduğum meraklılara önereceğim bir ürün..

 

 

Steljes Audio MS2 Music Streamer
Wifi / DLNA / Internet Radio / Spotify Müzik Akışçısı, akıllı tablet veya telefonlar ile UNDOK uygulaması üzerinden denetim ve çok bölgeli (multiroom) yapılandırma özelliği, 20000’den fazla internet radyo ve Spotify Connect erişimi, mevcut müzik kurulumuna mevcut WiFi modem ağı üzerinden bağlanabilme işlevi, Özellikler: Wi-Fi 802.11a/b/g/n uyumlu, 2.4GHz ve 5GHz çift bant Wi-Fi anteni Spotify Connect, Spotify uygulaması ile müzik akışı ve çalınışı DLNA 3.5mm stereo analog çıkış ışınsal (optik) sayısal çıkış Harici 5V besleme birimi ile birlikte Boyutlar: 30 x 120 x 130mm – Ağırlık: 0.2Kg
Fiyat: 85 Euro (Ekim 2016 itibari ile KDV hariç)
Temsilci: Sigma Ses / www.sigmases.com

Benzer Yazılar