Windows 10 ve Odyofiller

Bildiğiniz gibi Windows 10 geçtiğimiz aylarda büyük bir gürültü ile duyurularak bir çoğumuzun yaşamına girdi. Bu yazıda Windows 10 teknik özellikleri vesaire gibi konulardan bahsetmek yerine odyofillerin hayatına bir faydası var mı yok mu onu inceleyeceğiz. Aslında olaylar Microsoft tasarımcısı Gabriel Aul’un bir Twitter mesajı ile başladı. Mesaja eklenen resimde Windows’un kendi içerisindeki Media Player’da FLAC formatı çalındığı görülüyordu. Yeni işletim sisteminin bazı yeni formatlara destek vereceği bu şekilde öğrenilmiş oldu.

En çok merak edilen konu, işletim sisteminin derinliklerinde bilgisayarların ses işlemesi için kullanılan algoritmaların geliştirilip geliştirilmediği idi. Bu konuda resmi bir açıklama gelmedi ancak işletim sistemi yayınladıktan sonra meraklılar bu konuları kurcalamaya başladılar. Doğruyu söylemek gerekirse bu kurcalamalardan önce bazı ses kartları ve DAC’ların yazılımlarındaki uyumsuzluklar ve yaşanan sıkıntıların aşılması gerekiyordu. Hifi dünyası açısından söylemek gerekirse Stereo Mecmuası’nda da denediğimiz neredeyse tüm DAC’lar yeni Windows ile tamamen uyumlu çalışabiliyor. Bunun en önemli sebebi bir çok üreticinin native sürücüleri kullanması. Bazı problemli ürünler pro-audio tarafında duyulduysa da, hızlı şekilde yayınlanan sürücü ve yamalar ile sıkıntılar hızlıca aşıldı. 

Bu hengamelerin arkasından bazı meraklılar yeni işletim sistemi üzerinde kıyaslamalara başladılar. Özellikle head-fi camiası bu konuyu bayağı ciddiye almıştı. En ayrıntılı testler ise “Archimago’s Musings” isimli bir blogtan geldi. Yapılan bir çok ölçümün sonunda yeni işletim sisteminin herhangi bir alanda veya teknik değerde iyileştirme sağlamadığı anlaşılıyordu. Meraklılar buradaki yazıyı okuyabilirler. Bana yapılan testler ve yöntem son derece mantıklı geldi. Bir göz atın isterseniz…

Günümüzde Windows’un kendi içerisindeki Media Player’ı kullanarak müzik dinleyen var mı bilmiyorum. Ancak Foobar gibi ücretsiz ve ses performansına doğrudan veya dolaylı müdahale edebilen yazılımlar varken Microsoft’un FLAC formatına verdiği desteğin pek anlamı kalmıyor.

Windows’un kendi içerisindeki Media Player demişken, Windows 10 ile  beraber gelen Microsoft Groove Müzik uygulamasını da kısaca irdeleyelim. Aslında klasik bir müzik çalar yazılımı olan Groove’un en önemli özelliği  müziklerinizi OneDrive’a ekleyip; bilgisayarlar, tablet, telefon gibi diğer cihazlarınızdan dinlemek diyebiliriz ki, aslında bunu hemen her müzik çalar ile yapabiliyorsunuz tek fark ise tek tıklama ile yapmanız. Ufak bir not:  Microsoft  OneDrive kullanım şartlarını zırt pırt değiştirdiği için fazla güvenmeyin bu servise.  Bu arada Groove aslında bir müzik market olarak da çalışıyor ancak içerik çok geniş değil bir de üzerine Türkiye’den erişim mümkün değil.

Anlaşılan o ki ,Windows 10 döneminde yine bir çoğumuzun kullanacağı müzik çalıcı yazılım Foobar olacak. JPlay gibi yazılımlar tabii ki ses performansını daha da arttırmak için kullanacağımız araçlar olmaya devam edecek.  Benim yaptığım denemelerde farklı konfigürasyonlardaki bilgisayarlarda JPlay gayet stabil şekilde çalışmaya devam ediyor. Windows 10un ilk dönemlerde yine bir ince ayar programı olan Fidelizer oldukça sorunluydu ancak an itibarı ile yazılımın Windows 10’a uyarlanmış versiyonu gayet stabil olarak çalışmakta.

Anlayacağınız odyofiller açısından Windows 10 işletim sisteminin gelişi hiçbir fayda sağlamıyor. Bunun karşılığında var olan yazılımlarınızı değiştirmenize de gerek yok. Eh değişiklik sevmeyen benim gibi okuyucularımız açısından iyi haber!

Benzer Yazılar

Tags: