QAT MS5 Music Server Bölüm 4

QAT MS5 Music Server neredeyse tüm güncel formatlara destek veriyor, PCM, WAV, APE, FLAC, AIFF, WMA, M4A, MP3, AAC ve Ogg Vorbis.Üretici yazılım güncellemeleri ile farklı formatlara da destek verilebileceğini web sitesinde belirtmiş. DAC üzerinde iki adet Analog-Devices AD1955(24Bit/192KHz)dijital analog çevirim yongaseti bulunuyor. Bu yazılım güncelleme olayı QAT cephesinde ciddi yaklaşılan bir konu. Ben testlerim sırasında toplamda 2 kez yazılım güncellemesine denk geldim. İsterseniz artık test notlarına geçebiliriz…

İlk önce CD çalar ile başlayayım. CD mekanizması tahminimin ötesinde hızlı çalışıyor. İster CD’den doğrudan müzik dinleyin isterseniz sabit sürücünüze atarken sağlanan hız tatmin edici. Tabii ki RIP’leme sürecinde bu işlemi bilgisayardan daha hızlı yapabilmek mümkün ama unutmayın işlem ne kadar yavaş sonuç o kadar iyi… CD çalar cihaz içerisindeki DAC’ı kullanarak ortalamanın çok üzerinde bir performans gösteriyor. Şahsen böylesine kolay bir arayüze sahip bir cihazda CD’lerimi diske atmak bana daha cazip gözüküyor. Ancak bu işlem sırasında CD’yi dinleyemediğimiz için benim gibi binlerce CD’niz var ise sıkıntı olabilir. Ne olursa olsun gerektiği zaman elinizin altında ortalamanın üzerinde bir CD çalar olması büyük bir avantaj.

Uzun seneler sonunda plak olarak da kavuştuğumuz Miles Davis – Bitches Brew Live‘ın CD’sine bir göz atalım. Albümün içeriği iki konserdeki performanslardan oluşuyor. Şarkıların büyük çoğunluğu Bitches Brew albümünde yer almış şarkılar. İlk üç şarkı Newport Jazz Festivalinde 1969 yılında, kalanlar ise 1970 yılında Isle of Wight Festivalinde kaydedilmiş. “Miles Runs the Voodoo Down,” “Sanctuary,” ve “It’s About That Time/The Theme” şarkıları ise bu albüm ile ilk kez yayınlamış. İlk üç şarkı Miles Davis, Chick Corea, Dave Holland ve Jack DeJohnette tarafından kaydedilmiş. Aslında Wayne Shorter’da konserde bulunacakmış ancak trafik yüzünden konsere yetişememiş. Valla ciddi söylüyorum, gerçekten öyle. Albümün içeriği şu şekilde;

Albüme ismini veren parça güzel bir test parçası; “Bitches Brew” Baslar ve şarkının başındaki vurmalılara hemen kulak kabartıyorum. Bu bir canlı performans kaydı olmasına rağmen defalarca elden geçti ve son yayınlanan hali gerçekten son derece keyifli. Şarkıyı bilenler hem konser hemde “Bitches Brewalbümündeki üflemeli bölümleri -ki buna Miles Davis tarafından çalınanlar da dahil- son derece serttir ve kulağınıza kulağınıza tınlar. Normal bir Davis albümüne göre zorlu bir kayıttır. QAT MS5 Music Server bu kaydı olması gereken sertlikte çalıyor. Vurmalıların detayları ve özellikle alt frekanslar son derece başarılı.

Şimdi farklı albümlerin 24Bit FLAC edisyonlarına da bir bakış atalım. Christian McBride – The Good Feeling. 2012 yılında bu albüm ile Grammy ödülünü En iyi Geniş Caz Topluluğu dalında alıyor. Christian McBride bu albümde ilk kez böylesine geniş bir topluluk deneyimi içerisine giriyor lider olarak. Yazılan çizilenlere göre albümle alakalı ilk fikirler Wynton Marsalis & The Jazz At Lincoln Center Orchestra konserinde oluşmaya başlıyor. Arkasından insan hakları ile alakalı 4 tema yazıyor ve bu temaları Rosa Parks, Malcolm X, Muhammad Ali ve Martin Luther King’e adıyor. Böylelikle albümün temeli oluşuyor. Arkasından ise The Good Feeling ortaya çıkıyor. Kaydının başarısı ile göz dolduran albüm de “When I Fall In Love” şarkısına bakalım. Başlangıçtaki dramatik giriş ve arka plandaki piyanolara özellikle dikkat ediyorum. İlk dizelerin arkasından orkestranın notları girmesi ve arka planda ziller, ön tarafta vokallerin uzayışı ve Christian McBride’ın basları. Detayların sunumu başarılı. Sahne olması gerektiği gibi. Biliyorsunuz bu albümün garip bir katman katmanlığı vardır. Özellikle plağına sahip olanlar buna dikkat etmişlerdir. FLAC olarak kendi hazırladığım dosyada da benzer karakteristik özellikler gayet duyulur durumda.

Jimi Hendrix – Band of Gypsys albümüne bir bakış atalım. Music On Vinyl baskısından kendi hazırladığım dijital dosyayı dinleyeceğim. Band of Gypsys özel bir albüm. Jimi Hendrix Experience yani Hendrix’in orijinal topluluğu olmadan verdiği ve kaydedilen ilk konseri. 1 Ocak 1970 yılında Amerika New York kentinde Fillmore East’te kaydedilen albümde Hendrix’e basta Billy Cox ve davulda Buddy Miles eşlik ediyor. Geçici olarak bu topluluğa da “Band of Gypsys” adı verilmiş. Albümde yeni müzisyenlerin de etkisiyle funk, rhythm and blues etkilerinin hard rock ile harmanlandığını görüyoruz. Bu yaklaşım ilerleyen yıllarda “funk rock” adını alacaktır. Albümün bir diğer özelliği Hendrix hayattayken yayınlanmamış şarkılar içermesi. Ayrıca Hendrix hayattayken basılan son konser kaydı. Bildiğimiz, sevdiğimiz ve dinlediğimiz bir çok konser kaydı Hendrix’in vefatından sonra yayınlanmıştı.

 

Eh şimdi güzel bir “Machine Gun” dinleyelim. Bu kayıtta özellikle gitar tonlarına ve detay seviyesine bakıyorum. Biliyorsunuz Hendrix, konserler sırasında albümlerden oldukça farklı ve daha zengin performanslar sunmasıyla ünlüdür. Gitar tonları son derece keyifli. Arka planda davul özellikle de ziller ve baslar mercek altında. Albüm hoparlörlere yaslanarak çalar ve deneyimimde o yönde.

Her zaman olduğu gibi albümler albümleri kovalıyor ve testlerin sonuna doğru geliyoruz. Şimdi önemli noktalara bakalım. Öncelikle QAT MS5 Music Server ve benzeri tüm sistemlerde olduğu gibi dijital medyanızın kalitesi genel olarak cihaz performansını doğrudan etkiliyor. Şahsen ben kendi CD’lerimden hazırladığım dijital dosyalar ile oldukça mutluyum. Bir şekilde satın aldığınız veya malum şekillerde edindiğiniz dosyaların kalitesi nihai performans açısından çok çok önemli.

Biliyorsunuz geçmişte DAC’lar fazlasıyla sayısal olduklarını hissettirdiğinden dolayı ben dahil bir çok kişinin ön yargıları vardı. Son yıllarda bu konuyu artık unuttuk. Sistemlerimizde bir kaynak cihaz hatta bir çok kişide birincil kaynak cihaz olarak DAC’lar var. QAT MS5 Music Server bu konuda bence başarılı bir performans gösteriyor. Sesin sterilleşmesi noktasında hiç bir sıkıntı yaşamadığım gibi başarılı şekilde tasarlanan çıkış katı sayesinde analog meraklıları da dahil olmak üzere sistemlerinde zahmetsiz müzik dinlemek isteyenler için açısından ciddi bir dijital seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Dijital dünyayı yakından takip etmek isteyen meraklılar açısından belki üst uç sınıfta yer alan 32 Bit DSD çözümleyebilmesi cihazı bambaşka yerlere götürebilirdi ancak ben yakın zamanda DSD’nin uç çözünürlüklerinin hayatımıza girebileceğini düşünmüyorum. Albüm bulmak ciddi sıkıntı ve en önemlisi bulduğunuz hatta para verip satın aldığınız albümlerin bir kısmının yazılımsal olarak upscale edildiğini düşünüyorum. Ancak 32Bit benim olmazsa olmazım diyenler için QAT MS5 Music Server bir seçenek olmaktan çıkacaktır…

Cihazın sıklıkla güncellenmesi, yardımcı yazılımların yenilenmesi sayesinde bence kullanım deneyimi çok üst noktada. Bana sorarsanız şimdiye kadar evimde test ettiğim ve çevremde görüp kurcaladığım tüm music server’lar içerisinde QAT’nin özellikle iOS arayüzü uzak ara en iyisi diyebilirim. Buna ek olarak farklı sosyal platformlarda buluşan kullanıcılar birbirine yardımcı bir topluluk oluşturmuş durumda. Bu da bence önemli bir avantaj.

Cihazın eksi yönleri aslında bir şekilde sunum ile alakalı. Şöyle ki, Google Play Store’dan indirdiğiniz yazılım yerine daha iyisi varken biraz araştırarak çözümü bulabiliyorsunuz. Veya kablosuz ağlara bağlanırken çok kolay olabilecek bir çözümü nerede bulabileceğinizi bilemiyorsunuz. Bu noktada yapılacak en güzel iş Cream Audio’dan destek almak ki, ben bu bahsettiğim çözümlere birkaç dakika içerisinde ulaştım.

Bence bir diğer eksiklik -ki belki bununda bir çözümü vardır- günümüzün popüler uygulamaları Deezer, Spotify hatta Tidal gibi uygulamalara bu tarz bir cihaz üzerinde direkt olarak destek sunulmalıydı diye düşünüyorum.

Artık son yorumlarımı yazayım ve geleneksel olduğu üzere fiyat performans oranını bir irdeleyelim. Cihaz ülkemizde KDV dahil 5.500 Euro’luk bir fiyat etiketine sahip. Bu fiyatı aslına bakarsanız bir CD çalar artı music streamer olarak düşünmelisiniz. CD çaları size elinizdeki CD çaları (giriş veya orta segment olması kaydıyla) sattıracak denli başarılı bana sorarsanız. Dijital müziğin paylaşımı ve çalınması konusuna gelince ise yazılımsal ve donanımsal uyumluluk anlamında QAT MS5 Music Server benim denediklerim arasında apayrı bir yerde. Akıcı ve güzel arayüz ile desteklenen hızlı işlem yapabilen cihaz bence övgüyü hak ediyor. Evet herkes için ulaşılabilir bir cihaz değil ancak bu bütçelerde bir arayışınız var ise hele bir de NAS sürücünüz veya DLNA ile bağlanabileceğiniz bir müzik arşiviniz var ise QAT MS5 Music Server hayatınızı çok kolaylaştıracaktır. Bu tarz bir ürün arayana gerçekten gönül rahatlığı ile tavsiye ederim.

Güncellemeler:
27 Mart 2015: Android için güncellenmiş yazılımı APK formatında indirmek için buraya tıklayınız.
28 Mart 2015: Okuyucularımızdan gelen bilgiye göre Spotify, Deezer servisleri Airplay özelliği üzerinden kullanabiliyor.

Yazıda geçen Facebook Topluluk Sayfası için buraya Donanım Haber (DH) üzerindeki topluluk için buraya tıklayabilirsiniz.

 

QAT MS5 Music Server
TEAC CD drive ● 2TB, 3.5-inch hard drive that can store up to 5,000 CDs (imported in FLAC lossless format) ● Proprietary UI implementation ● Remote controllable with IOS and Android devices ● Supported audio formats: PCM、WAV、APE、FLAC、AIFF、WMA、M4A、MP3、AAC and Ogg Vorbis, etc. (Future formats will be supported via software updates) ● The decoding circuit uses 2 Analog-Devices AD1955 (24Bit/192KHz)chips in differential mode ● Full balanced analog circuitry with proprietary discrete OP amplifiers consisting of very high slew rate FET and bipolar devices
Fiyat: 5.500 Euro (KDV Dahil)
Temsilci: Cream Audio / www.creamaudio.net

İlk Sayfaya Geçmek İçin Tıklayınız

Benzer Yazılar