Timpani: “Hangi Yorum?” isimli yeni etkinliğimiz 24 Kasım Perşembe akşamı

Her kim ki Müzikseverdir, bu onu ilgilendirebilir.

“Hangi Yorum?” ismini verdiğimiz ve ilki 24 Kasım Perşembe akşamı 17:30 – 20:00 saatleri arasında gerçekleşecek yeni bir etkinlik başlatıyoruz.

İlhamını France Musique radyosunun benzer bir programından aldığımız “Hangi Yorum?”un kurgusu özetle şöyle:

Her programda klasik repertuara ait tek bir eser ele alınacak ve bu eserin en az dört, en fazla altı farklı yorumu A, B, C,… diye adlandırılarak her bölümünden üç veya dört dakika kadar dinlenecek. En az dört, en fazla beş kişiden oluşacak panelistler icracılarının kimler olduğunu bilmedikleri farklı yorumlarla ilgi olumlu olumsuz eleştiriler yapıp birbiriyle kıyaslayacaklar. Günün sonunda, görüş birliği sağlanabilirse, bir veya iki eser öne çıkacak ve yorumcuların kimlikleri açıklanacak. Panelistlerin dışında, eserin farklı versiyonlarını seçerek programın yönetimini üstlenecek, eser ve bestecisi hakkında dinleyiciyi kısaca bilgilendirecek bir de moderatör olacak. Panelistler dönüşümlü olarak programların moderatörlüğünü üstlenecekler.

Klasik repertuarın önde gelen eserlerinin seçkin ve ilginç yorumlarını dinlerken, icracıların isimlerinden etkilenmeden, önyargısız, olumlu olumsuz farklılıklarının üzerinde duracağımız bu programın dinleyicisi olmanın nasıl bir getirisi olabilir diye düşünebilirsiniz. Fransız radyosundaki programın eski bir takipçisi olarak kendi deneyimim şöyle: sizin de tercihleriniz, beğenileriniz oluşuyor ve panelistlerin görüşleriyle ne derece örtüştüğünü test edip müziği çok daha dikkatli, kritik dinlemeye başlıyorsunuz. Tabii ki panelistlerle hemfikir olmadığınız zamanlar oluyor çünkü zaten onlar da kendi aralarında her zaman çok uyumlu değiller! :)

“En iyi yorum budur” şeklinde bir dayatmayı kesinlikle hedeflemediğimizi önemle belirtmek istiyoruz. Seçimler panelistlerin öznel görüşleridir yalnızca. Amacımız birlikte müzik dinlemek, birbirimizden bir şeyler öğrenmek ve keyifli bir akşam geçirmek.

24 Kasım akşamı beş farklı yorumunu ele alacağımız eser Mendelssohn’un Mi Minör Op.64 Keman Konçertosu. Programın moderatörü Aykut Köksal ve panelistleri de (soyada göre alfabetik sırayla): Alp Altıner, Adnan Arduman, Nejat Başar, Aydın Büke ve Haluk Özümerzifon olacak. (Timpani etkinliklerini izleyenler bu isimlerin birçoğunu yakından tanıyacaktır).

Programın ses kaydını soundcloud benzeri bir ortama yüklemeyi düşünüyoruz. Sayısı azalacak olsa da, geleneksel etkinliklerimizi “Hangi Yorum?”un yanı sıra sürdürmeyi hedefliyoruz.

Daha önceki etkinlik davet yazılarımızda da belirttiğimiz gibi Timpani’nin üçüncü katındaki mekanımızın boyutları iştirakçı sayısını 35 kişiyle sınırlı tutmamızı zorunlu kılıyor, bu sebepten toplantıya katılmayı arzu edenlerden ricamız bu mesajımızı “KATILMAK İSTİYORUM” yazarak cevaplamaları. Biz de cevap yazan ilk otuzbeş kişiye beklediğimizi teyid eden bir cevap yollayacağız. Bizden olumlu cevap alacak olanlardan planlarının değişmesi sonucunda katılamayacakları durumu ortaya çıkarsa bizi bilgilendirmelerini rica ediyoruz.

İlgi yoğun olabilir, teyidlerinizi son güne bırakmamanızı öneririz.

Perşembe akşamı görüşmek ümidiyle.

Saygılarımızla,
adnan arduman

TİMPANİ
Ressam Hikmet Onat Sok. No: 9 kat: 2-3,
İstinye, İstanbul

0212-323 21 10

http://online.timpani.com.tr
http://www.timpani.com.tr
http://www.facebook.com/TimpaniAudio

Benzer Yazılar