Yeni Yayın Dönemi 2015-2016

Merhabalar,

Stereo Mecmuası’nın yeni yayın dönemine biraz gecikme ile de olsa başlıyoruz. Bildiğiniz üzere Mayıs sonlarında önceki yayın dönemini sonlandırmış ve yaz tatiline girmiştik. Normalde Eylül ayının sonlarında yeni yayın dönemimize başlarız ancak bu sene çeşitli sebeplerle biraz gecikti yayınlarımız.

İlk ve en önemli sebep baba olmuş olmam. Kişisel web sitemi takip edenler gelişmeleri görmüşlerdir :). Biraz sıkıntılı bir sürecin sonunda ufaklığımız dünyaya geldi ve tahmin edebileceğiniz üzere hayatımızın merkezine oturdu. Yaz ayları boyunca doğum ve sonrası süreçler ile bayağı vakit geçirdik. Siz bu satırları okurken dört aylık olan ufaklığın sağlam bir müzik dinleyicisi olması yolunda önemli adımlar atmaya devam ediyoruz. Bu sıralar oldukça karmaşık müzikleri dinlemeyi sevdiği için annesi çıldırıyor olsa da, ben bu durumdan pek mutluyum. Evde “Ali babanın bir çiftliği var” gibi şarkılar çalmak yerine Sun-Ra, Globe Unity çalması benim de işime geliyor…

Hani hep söyler bir zaman gelir büyükler çocuk, çocuklar da büyük olurlar diye. Bu yaz öyle bir dönem yaşadım. Babamın ilginç bir tansiyon rahatsızlığı var. Gereken tüm tıbbi müdahaleler yapılıyor ancak bir noktada kendini kontrol etmesi gerekiyor. Hareketlerine dikkat edecek, fazla eğilip kalkmayacak vesaire. Ancak 80 yaşında bir insana bunları anlatmak hiç kolay olmuyor. Tüm bu uyarılara rağmen kendisini 18 yaşında zannedip oturdukları apartmanın kalorifer dairesinde düşüp yaralanmayı başardı. Bu aralar çocuklaşan babamla uğraşıyorum anlayacağınız. Tek duamız Allah beterinden saklasın. 

Malum yayın dönemimize ara verdiğimiz süreç boyunca neredeyse 2 adet seçim ve adı konulmamış bir devalüasyon yaşadık. Döviz kurlarındaki artışlar, piyasaların daralması hepimizin hayatlarına önemli etkiler yaptı. Bunlar yetmiyormuş gibi ülkemizde yaşanan tatsız olaylar, patlayan bombalar, komşularımızdaki karışıklıklar derken toplumdaki her birey etkilendi. Bende kişisel işlerimi bu yeni döneme göre düzenlemek zorunda kaldım ve ülkemizde tüm bunlar bürokrasi yüzünden bayağı zaman alıyor.

Normalde her sene yeni yayın dönemimizde bazı yenilikler yaparız. Bu sene sitemizde hiçbir yenilik yapmayacağımız gibi maliyetlerimizi düşürmek için bazı düzenlemeler yapmayı planlıyoruz. Ülkemiz ve dünyanın gidişatına bakarak her alanda ayağımızı yorganımıza göre uzatmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu sene var olan halimizle yaşamaya devam edelim, bu bir başarı sayılacaktır.

Tüm bu yaşananlar sonucunda yakınımda olan bir çok insan Stereo Mecmuası’nın uzunca bir süre uykuya dalacağını, çocuk olunca bir çok hobiye zaman ayırmanın pek mümkün olmadığını söylediler. Ben tam tersini düşünüyorum, eğer gündelik sorunlarımız içerisinden çıkacak, kendimizi rahatlatacak kaçış alanları yaratamazsak, sıradanlaşır ve mutsuz insanlar haline geliriz. Hobilerimiz bizi hayata bağlayan araçlardır, bu yüzden kıymetini bilelim.

Evet, günümüzün ekonomik koşulları ve koşuşturması ile bir çoğumuz için, o hayallerdeki cihazlara ulaşmanın mümkünatı kalmamış olabilir ancak şunu unutmayın bu hobinin temelinde illa ki bir şeye sahip olmak yok. Sahip olduklarımızı geliştirmek, yeni albümler keşfetmek, makul mantıklı hareketler ile küçük upgrade’ler yapmak, yeni teknolojileri denemek bile gündelik sıkıntılarımızdan kurtulmanın bir yolu. Firmalara gidip demolardaki yeni ürünleri dinlemek, hobilerimizi paylaştığımız insanlarla mümkünse bir yerlerde denk gelmek, yok olmaz ise sosyal platformlarda sohbet etmek bile insana can suyu olan/ olabilen hareketler.

Umarım yeni yayın dönemimizde Stereo Mecmuası olarak okuyucularımızı günlük sıkıntılarından kısa bir süreliğine de olsa uzaklaştırabilir ve başka dünyaların kapılarını açabiliriz.

Saygılarımızla
HC

Benzer Yazılar